Mercedes rozbudował swój program juniorski przed sezonem 2022. Opierają go o bardzo młodych kierowców, a największą gwiazdą jest Andrea Kimi Antonelli, któremu wróżona jest wielka kariera w wyścigach samochodowych.
Mercedes własny program juniorski dla kierowców wyścigowych prowadzi od wielu lat. Jego forma ulegała zmianom również w powodu różnego podejścia tej firmy do udziału w sportach motorowych. Programy juniorskie Mercedesa dawniej obejmowały kierowców szykowanych do wyścigów długodystansowych oraz DTM. W okresie ścisłej współpracy z McLarenem wspierali bardzo niewielkie grono zawodników z myślą o ich startach w Formule 1. Po uruchomieniu własnego zespołu w F1 w 2010 roku minęło kilka lat zanim ruszyli z własnym, klasycznym programem rozwojowym dla młodych kierowców. Program juniorski Mercedesa ruszył w 2016 roku, a jego pierwszym wychowankiem był Pascal Wehrlein (był wspierany przez nich już dwa lata wcześniej). Początkowo był to niewielki program, skupiony wokół pojedynczych kierowców. Ich trzech pierwszych wychowanków trafiło do F1: wspomniany Wehrlein, Esteban Ocon i George Russell. Program juniorski Mercedesa zaczął być rozbudowywany od 2019 roku o bardzo młodych kierowców i oni są teraz w nim najważniejsi.
Na blogu od kilku lat śledzę najważniejsze programy juniorskie zespołów F1. Do tej pory pomijałem Mercedesa, bo ich program był stosunkowo mały, ale przed startem sezonu 2022 został rozbudowany, zdecydowałem więc o tym, aby bliżej przyjrzeć się ich zawodnikom.
Skład programu juniorskiego Mercedesa w 2022 roku
Poniżej prezentuję skład programu juniorskiego Mercedesa w 2022 roku. Obok nazwiska podaję narodowość oraz rok urodzenia, a poniżej serie wyścigowe oraz zespoły w których będą jeździć w sezonie 2022. W składzie znajduje się siedmiu kierowców. W porównaniu do 2021 roku w tym gronie jest dwoje debiutantów: Daniel Guinchard i Luna Fluxá. Z programu formalnie odszedł po sezonie 2021 George Russell, który trafił do fabrycznego zespołu w F1.
Andrea Kimi Antonelli – Włochy – 2006
Formula 4 UAE Championship – Abu Dhabi Racing by Prema i Prema Racing
Italian F4 Championship – Prema Powerteam
Paul Aron – Estonia – 2004
Formula Regional Asian Championship – Abu Dhabi Racing by Prema
Formula Regional European Championship – Prema Powerteam
Yuanpu Cui – Chiny – 2008
Karting
Daniel Guinchard – Wielka Brytania – 2006
F4 British Championship – Argenti Motorsport
Luna Fluxá – Hiszpania – 2010
Karting
Alex Powell – Jamajka – 2007
Karting
Frederik Vesti – Dania – 2002
FIA Formula 2 Championship – ART Grand Prix
Omówienie młodych zawodników Mercedesa w 2022 roku
Mercedes ma pod swoimi skrzydłami siedmiu zawodników w 2022 roku, ale zdecydowana większość dopiero zaczyna karierę. Trójka z nich jest bardzo młoda i dopiero startuje w kartingu. Dwójka kolejnych w 2021 roku zakończyła starty w kartingu, a od 2022 roku przechodzi do bolidów jednomiejscowych. Trudno powiedzieć jak potoczą się ich dalsze losy, bo karting to dopiero pierwszy stopień, najważniejsze będą starty w juniorskich seriach w bolidach jednomiejscowych. Mercedes wyszukuje najlepszych kierowców w kartingu i podpisuje umowy w bardzo młodym wieku. Mercedes ma bardzo różnorodny skład, bo mają w nim kierowców z różnych krajów i kontynentów. Jest także jedna kobieta, 12-letnia Luna Fluxá z Hiszpanii.
Andrea Kimi Antonelli, to bardzo utalentowany kierowca o którym jest głośno od kilku sezonów, a on dopiero w tym roku skończy 16 lat. Mercedes podpisał z nim umowę pięć lat temu, a do ich programu dołączył oficjalnie od 2018 roku. Antonelli w minionych latach odnosił mnóstwo sukcesów w kartingu, a pod koniec 2021 roku pierwszy raz startował w bolidach jednomiejscowych i od razu zaimponował. Antonelli jest kreowany na nową, wielką gwiazdę sportów motorowych. Jego pierwsze starty w bolidach jednomiejscowych były bardzo obiecujące, ale dopiero sezon 2022 powie nam o nim więcej, bo teraz czeka go pierwszy pełny rok startów w seriach juniorskich. Jeżeli Antonelli będzie wygrywał, to spodziewajcie się, że będzie o nim bardzo głośno.
Mercedes ma tylko jednego bardzo doświadczonego zawodnika. Frederik Vesti od 2022 roku startuje w Formule 2, ale jego wyniki w poprzednich latach nie są na tyle imponujące, aby móc go realnie wiązać z awansem do Formuły 1. Początek sezonu 2022 w F2 w jego wykonaniu (ten tekst został opublikowany po czterech wyścigach) był bardzo słaby, bo Vesti nie zdobył żadnego punktu. Jeżeli Duńczyk będzie dalej prezentował taki poziom, to Mercedes przestanie go wspierać po tym sezonie, bo nie jest to zawodnik, który jest materiałem na kierowcę F1.
Drugim w miarę doświadczonym zawodnikiem Mercedesa jest Paul Aron, ale on również niczym nie imponuje. Od 2019 roku jeździ w seriach bolidów jednomiejscowych i brakuje mu tam sukcesów. Nie wygrał żadnej z nich, jego najlepszym wynikiem było trzecie miejsce na koniec sezonu. Młodzi kierowcy, którzy ostatecznie trafiają do Formuły 1 i w niej imponują zwykle w niższych seriach wyścigowych wygrywają. Program Mercedesa ma na celu wyszukanie kierowców do fabrycznego zespołu w F1, więc trzeba wygrywać w seriach juniorskich.
P.S. Na zdjęciu tytułowym brakuje Paula Arona.
Programy juniorskie zespołów Formuły 1 w 2022 roku
Programy juniorskie prowadzi większość zespołów Formuły 1. Na blogu opisałem już skład na 2022 roku programu Ferrari (szczegóły), Red Bulla (szczegóły) oraz Alpine (szczegóły). Wśród juniorów Ferrari nie ma obecnie żadnych kierowców będących w bezpośrednim zapleczu F1. W Red Bull takich zawodników jest kilku, a szefowie mają kłopot bogactwa. W Alpine są ciekawi zawodnicy, ale wyróżnia się Oscar Piastri, czyli kierowca który ten program już formalnie opuścił. Sauber ma dwie akademie (osobną dla kartingu i osobną dla bolidów jednomiejscowych). Swój program przed sezonem 2022 przebudował Williams. McLaren ma tylko jednego młodego kierowcę w kartingu. Jedynie Aston Martin i Haas nie prowadzą typowych programów juniorskich wśród obecnych zespołów Formuły 1.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: