Williams Racing w ostatnim czasie mocniej postawił na wspieranie młodych kierowców inwestując w swoją akademię. Skład programu juniorskiego Williamsa w 2023 roku liczył początkowo cztery nazwiska, ale nie jest wykluczone, że będzie ich więcej.
Historycznie w zespole założonym przez Franka Williamsa często stawiano na debiutantów. W Williamsie szansę dostało wielu młodych zawodników, którzy potem zostali gwiazdami Formuły 1. W ostatnich kilkunastu latach większość zespołów F1 prowadzi swoje akademie i systemowo wspiera kilku młodych zawodników z myślą o tym, że najlepsi z nich trafią do F1. Williams typowy program juniorski uruchomił w 2016 roku, a jego jedynym członkiem był wtedy Lance Stroll. Do końca 2022 roku przez program Williamsa przewinęło się dziesięciu kierowców. Trzech z nich awansowało do F1 (Stroll, Nicholas Latifi i Logan Sargeant). W Formule 1 wystartował również Jack Aitken, który jednak głównie pełnił rolę kierowcy rezerwowego. Od 2020 roku Williams zmienił strategię i zamiast wspierać pojedynczych zawodników, którzy dostali się do ich akademii głównie z uwagi na sponsorów, to szkolą grupę kierowców. Nowi właściciele zespołu z Dorilton Capital wiedzą, że posiadanie własnego programu juniorskiego jest ważne, dlatego zespół w niego inwestuje, mimo skromnego jak na warunki F1 ogólnego budżetu.
Aktualizacja 27.04.2023 r. Do programu dołączył Luke Browning, w akademii jest więc pięciu kierowców.
W 2023 roku w Williams Driver Academy rozpoczęło od czterech kierowców, ale później dodali jednego zawodnika. Nie jest wykluczone, że to nie koniec transferów. W związku z tym, że Logan Sargeant awansował z ich programu rozwojowego do F1, to obecni juniorzy będą jeździć na dalszym zapleczu, będzie można ich w wersji optymistycznej wiązać z F1 za najwcześniej dwa lata. W składzie pozostaje Jamie Chadwick, która swoja karierę prowadzi w innym kierunku.
Skład programu juniorskiego Williamsa w 2023 roku
Poniżej prezentuję skład programu juniorskiego Williamsa w 2023 roku. Obok nazwiska podaję narodowość oraz rok urodzenia, a poniżej serie wyścigowe oraz zespoły w których będą jeździć w sezonie 2023.
Luke Browning – Wielka Brytania – 2002
FIA Formula 3 Championship – Hitech Pulse-Eight
Jamie Chadwick – Wielka Brytania – 1998
Indy NXT – Andretti Autosport
Franco Colapinto – Argentyna – 2003
FIA Formula 3 Championship – MP Motorsport
Oliver Gray – Wielka Brytania – 2004
FIA Formula 3 Championship – Rodin Carlin
Zak O’Sullivan – Wielka Brytania – 2005
FIA Formula 3 Championship – Prema Racing
Zmiany w programie juniorskim Williamsa przed sezonem 2023
Z Williamsa po sezonie 2022 odszedł Roy Nissany, który przez trzy lata był w ich programie rozwojowym i nawet miał kilkukrotnie okazję jeździć bolidem F1. Nie ma się co oszukiwać, Nissany to kierowca bardzo słaby, ale mający wielkie wsparcie finansowe. Nie wiem czyja była decyzja o zakończeniu współpracy, ale obu stronom powinna wyjść na dobre. Nissany marzył o startach w F1, ale nie ma szans na uzyskanie superlicencji, więc pora porzucić to marzenie. Williams z nowymi właścicielami nie musi stawiać na takich typowych pay-driverów. Z Williamsa odszedł również Jack Aitken, który był w ich programie rozwojowym w latach 2020 – 2021, a w 2022 roku pełnił rolę kierowcy rezerwowego. Aitken zrozumiał, że nie ma szans na starty w F1, a funkcja rezerwowego ogranicza inne jego możliwości. Dlatego od 2023 roku skupił się w pełni na wyścigach samochodów sportowych.
Omówienie zawodników z akademii Williamsa na początku 2023 roku
Jamie Chadwick, która trzykrotnie wygrywała W Series postanowiła pójść ze swoją karierą w innym kierunku. W 2023 roku będzie startować w USA w Indy NXT, czyli serii juniorskiej IndyCar. Dla Chadwick będzie to ważny test, bo będzie rywalizować w zupełnie innej serii na nowych dla siebie torach. Jeżeli dobrze jej pójdzie, to ma szansę kontynuować w przyszłości karierę w IndyCar, a tam w ostatnich latach startowały kobiety. Nieprzypadkowo Jamie nie skierowała się w stronę F2 czy F3, prawdopodobnie uważała, że tam nie będzie notować odpowiednich wyników. Dalsze starty w kobiecej W Series nie mają dla niej sensu, musi rywalizować z mężczyznami.
Pozostała trójka juniorów Williamsa będzie startować w Formule 3 w różnych zespołach. To ciekawy układ, a Williams będzie miał okazję ocenić, który z nich jest najlepszy. Zak O’Sullivan, Oliver Gray i Franco Colapinto (na zdjęciu) mają za sobą sporo startów w różnych seriach wyścigowych, ale żaden z nich nie wygląda na naprawdę wielki talent. Nikogo z nich bym specjalnie nie wyróżnił, bo w 2023 roku czeka ich rok próby. Konkurencja w F3 będzie bardzo duża, więc tylko najlepsi będą mogli się wyróżnić. Cała trójka będzie pracować w symulatorze Williamsa, zyskają spore zakulisowe wsparcie, a to powinno im pomóc w startach w F3.
Pod koniec kwietnia do programu dołączył Luke Browning, czyli mistrz serii GB3 z 2022 roku. Browning w 2023 roku rywalizuje w Formule 3, więc Williams ma tam czterech kierowców.
Podsumowanie programu juniorskiego Williamsa w 2023 roku
Williams wprowadził do F1 kilku kierowców w ostatnich latach, ale teraz nie widać kandydata, który byłby tego bliski. Ich juniorzy z F3 potrzebują w wersji optymistycznej dwóch lat w niższych seriach wyścigowych, a realnie 3-4 lat, aby myśleć o F1. Dla Williamsa to żaden problem, bo dopiero co wprowadzili do F1 Sargeanta, więc i tak nie byłoby miejsca dla kolejnych zawodników. Młodzi muszą się spokojnie rozwijać, a może coś z nich będzie.
Programy juniorskie innych zespołów F1 w 2023 roku
Programy juniorskie prowadzi większość zespołów Formuły 1. Przed sezonem 2023 omówiłem już rozbudowane programy Ferrari (szczegóły) oraz Red Bulla (szczegóły). Znaczące programy mają również Alpine i Mercedes. Sauber ma dwie akademie (osobną dla kartingu i osobną dla bolidów jednomiejscowych), które zostaną przebudowane w przyszłości z powodu udziału Audi. McLaren ma tylko jednego młodego zawodnika w Formule 4, ale za to powiązanych jest z nimi kilku kierowców z innych serii wyścigowych. W 2022 roku swój juniorski program uruchomił Aston Martin, który w 2023 roku ma być znacznie rozwinięty. Jedynie Haas nie prowadzi typowego programu juniorskiego wśród obecnych zespołów Formuły 1.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: