Herman Tilke rozwiał ostatnio pogłoski o możliwym opóźnieniu GP Rosji na rok 2015. Na obecną chwilę wyścig ma odbyć się w 2014 roku.
Tilke powiedział w rozmowie z niemiecką agencją DPA:
„Tor w Soczi jest w trakcie budowy. Wszystko odbywa się zgodnie z planem, nie ma żadnych przeszkód. Będziemy gotowi na rok 2014”
Tor w Soczi będzie wyjątkowo, bo zbudowany w Parku Olimpijskim. W lutym 2014 roku odbędą się tam zimowe Igrzyska Olimpijskie. Część budynków będzie potem wykorzystana na potrzeby F1. Wyścig w okolicach października powinien się udać. Chodź jeżeli pojawią się jakieś problemy, albo przebudowa okaże się większa niż planowano, to wyścig może być jednak w 2015 roku
Układ toru jest bardzo ciekawy. Tor ma liczyć 5,8 km i ma być pokonywany przy dużej średniej prędkości 216 km/h. Plan toru poniżej, po kliknięciu większy rozmiar.
Od razu w oczy rzuca się bardzo długi zakręt pokonywany z prędkością 300 km/h, który na pewno stanie się wizytówką toru. prowadzi na niego bardzo długa prosta startowa, coś czego nie mają nowe tory. Wszystkie ostatnio oddawane do użytku obiekty (Singapur, Korea, Indie, Austin, Abu Zabi) mają bardzo krótkie proste startowe. Tutaj będzie ona bardzo długa. Tor ma drugą równie długą prostą po przeciwległej stronie toru. Nie ma tu lubianych przez kierowców szybkich zakrętów. Nie ma też co liczyć na różnice terenu. W końcu to park olimpijski i teraz na pewno będzie wyrównany. Ale układ toru jest interesujący i jego otoczenia będzie jedyna w swoim rodzaju. Poniżej makieta przedstawiająca zachodni kraniec toru. Widoczny budynek na pierwszym planie to hala do m. in. hokeja na lodzie. Na końcu prostej startowej jest głównym stadion olimpijski, który być może zostanie tak przebudowany, po IO, żeby część trybun służyła F1. Wokoło są również pozostałe obiekty olimpijskie. W centralnym miejscu, które okrąża wspomniany super-szybki zakręt będzie park gdzie w czasie IO będą wręczane medale. Takiego otoczenia tor F1 nie ma nigdzie, Borowczyk będzie miał o czym mówić podczas transmisji, a i widoki będą bardzo przyjemne. Nie będzie to kolejny tor wybudowany na pustkowiu, jak Korea, Indie, czy Austin.
Rosja podpisała 6-letni kontrakt z opcją na kolejne 6 lat. Za 40 mln euro rocznie. Soczi to małe miasto – 350 000 mieszkańców, tamten region jest słabo zaludniony, a do Moskwy daleko. Trudno będzie o wysoką frekwencję kibiców. Ale rozgłos jaki przyniesie Igrzyska Olimpijskie na pewno poprawi sytuację. Rosja ostatnio otwiera się na motorsport. Wybudowany tor pod Moskwą, odbywa się tam spora różnych imprez. Mają kierowców, także powinno to iść w dobrym kierunku. Przewiduję, że wyścig ani nie będzie sukcesem, jak Austin, ani klapą, jak Korea Płd. Ale tendencja zainteresowania Rosjan F1 będzie wzrostowa.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: