W listopadzie 2021 roku aplikacje umożliwiające dostęp do usługi streamingowej F1 TV pojawiły się na nowych urządzeniach: Apple TV, Amazon Fire TV i Google TV. To ostatni element planowanych na ten sezon nowości w F1 TV.
Liberty Media przed startem sezonu 2021 dokonało gruntownej przebudowy usługi F1 TV. Zapowiedzieli wtedy, że w drugiej połowie roku zostanie ona wprowadzona na nowe urządzenia. Stało się to na początku listopada, a dokładnie przed weekendem z GP Sao Paulo. Aplikacje F1 TV pojawiły się wtedy na urządzeniach Apple TV, Amazon Fire TV i Google TV. Wcześniej z F1 TV można było już korzystać poprzez przeglądarki internetowe, a także aplikacje na urządzeniach iOS, Android, Amazon Fire tablet oraz Roku. Jest także możliwość przesyłania obrazu przez Chromecast i AirPlay na telewizory. Zasięg usługi jest więc bardzo szeroki, ale wciąż brakuje aplikacji na popularne telewizory np. Samsung, LG, czy Philips, a także konsole. Mam nadzieję, że te braki zostaną szybko uzupełnione.
Opinie o aplikacjach na nowe urządzenia były pozytywne w Internecie. Poniżej zamieszczam dwie przesłane przez czytelników bloga.
Opinia o aplikacji F1 TV na Apple TV
Na Apple TV aplikacja F1 TV działa stabilnie, co dziwi patrząc jak były rozwijane aplikacje na inne urządzenia Apple. Myślę, że zrobiono duży krok po stronie serwerowej, żeby zagwarantować stabilną jakość podczas sesji na żywo. Aplikacja na Apple TV pozwala w zasadzie na to samo co aplikacja na iPada. Przełączanie pomiędzy ekranami live, Pit-Lane Channel, Data Channel działa wolno i zdarzają się kilkusekundowej czarne ekrany, ale poza tym jest ok. Brakuje ciągle możliwości własnej aranżacji ekranu tak aby mieć razem widok głównej transmisji i Data Channel, jednak myślę że to tylko kwestia czasu.
Michał Bylewski
Opinia o aplikacji F1 TV na Google TV
Aplikacja od razu prezentuje się bardzo przyjemnie. Jest bardzo prosta i przejrzysta, a przez to też szybka i wygodna. Interfejs jest bardzo podobny do wersji Web oraz aplikacji mobilnej więc łatwo się w niej odnaleźć. Delikatny minus dałbym za proces logowania. Wymagane jest wpisanie adresu e-mail i hasła, co jest dość uciążliwe używając do tego pilota od telewizora i klawiatury ekranowej, a można było to rozwiązać tak jak robią to niektóre aplikacje streamingowe, za pomocą wpisania wyświetlonego kodu w aplikacji zalogowanej na innym urządzeniu.
Po odnalezieniu interesującej nas transmisji uruchamia się ona bardzo szybko i automatycznie dopasowuje jakość transmisji do możliwości połączenia internetowego, ale można ją również ustawić samemu na stałą wartość. Interfejs odtwarzania jest również przyjemny i wybór ścieżki dźwiękowej czy napisów jest bardzo wygodny. Ogromnym plusem jest też możliwość wyboru transmisji Live, Pit-Lane Channel, Data Channel i Driver Tracker oraz kamer on-board bezpośrednio podczas transmisji bez jej zatrzymywania. Samo przełączenie jest również błyskawiczne więc nie powinien umknąć żaden szczegół. Dostępne są również oczywiście wszystkie materiały które znajdziemy w wersji web oraz w aplikacjach na smartfony, w tym F2, F3 i inne serie towarzyszące. Gdybym mógł dodać coś od siebie, to fajnie by było gdyby aplikacja po włączeniu trwającej już transmisji Live spytała czy chcemy oglądać na żywo czy ma zacząć od początku.
Michał Dymek
Podstawowe ceny za pakiety usługi F1 TV w Polsce
Pakiet F1 TV Pro kosztuje w Polsce 5,99 euro za 30 dni lub 49,99 euro za rok przy zakupie w przeglądarce internetowej. Ceny za pakiet F1 TV Access są niższe – 2,99 euro za 30 dni lub 26,99 euro za rok. Ceny na tym poziomie obowiązują od 2020 roku, gdy na stałe je obniżono. Liberty Media organizuje co pewien czas promocje, które polegają najczęściej na obniżeniu ceny na roczny pakiet lub możliwości korzystania przez kilka dni za darmo.
Pakiety F1 TV można kupować klikając w ten link. Kupując pakiet z tego linku wspieracie blog. Płacicie tyle samo co normalnie, a ja dostaję za to prowizję.
Zawartość usługi F1 TV Pro i F1 TV Access
Oferta streamingowa dostarczana bezpośrednio przez Formułę 1 jest dostępna w Polsce od momentu startu w 2018 roku i oferuje dwa pakiety: F1 TV Pro oraz F1 TV Access. Oba pakiety dają dostęp do powtórek wszystkich sesji F1 wraz z wyborem kamer, powtórek wyścigów serii towarzyszących, rozbudowanego Live Timingu oraz dostępu do archiwum wyścigów z ostatnich niemal 40 lat (baza danych cały czas jest uzupełniana). Dodatkowo w droższym pakiecie F1 TV Pro klient otrzymuje dostęp do transmisji na żywo F1 wraz z wyborem kamer (ponad 20 różnych kanałów w tym kamery na każdym bolidzie), dostęp do nieocenzurowanego team radio oraz transmisji na żywo serii towarzyszących.
Ogółem różnica między pakietami F1 TV Pro oraz F1 TV Access jest taka, że w tym pierwszym są transmisje na żywo. Pozostała zawartość i opcje są w znacznym stopniu takie same poza nielicznymi wyjątkami (niektóre dokumenty, albo konferencje prasowe są tylko w F1 TV Pro). Wszelkie powtórki poszczególnych sesji F1 są dostępne w obu pakietach w ciągu kilkunastu minut (maksymalnie godzina) od zakończenia danej sesji. Według regulaminu w Pro ma zawsze tak być, ale w Access powtórki regulaminowo mają się pojawiać po dwóch dniach. Do tej pory nie przestrzegali tej zasady i dawali w obu pakietach powtórki równie szybko. F1 TV emituje własne studia wokół wyścigów i inne magazyny studyjne. Korzystają do tego z własnych dziennikarzy i ekspertów.
W F1 TV nie ma polskiego komentarza, są do wyboru inne języki w tym angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, portugalski i holenderski. Są dostępne dwie wersje komentarza w języku angielskim. W głównym przekazie jest taki sam komentarz jak w telewizji Sky Sports. Dodatkowo F1 TV przy wykorzystaniu własnych dziennikarzy przygotowuje komentarz w języku angielskim, który dostępny jest w przekazie Pit-Lane Channel.
Nowości w F1 TV w 2021 roku
Usługa F1 TV została gruntownie przebudowana przez początkiem sezonu 2021. Zmiany skupiły się na poprawie wydajności i jakości, wprowadzono ulepszoną platformę, zwiększono jakość wideo oraz poprawiono interfejs użytkownika. Korzystając z przeglądarki można oglądać transmisje w jakości 1080p i 50fps. Pojawiła się opcja przesyłania obrazu przez Chromecast i AirPlay na telewizory. Można zatrzymywać, wznawiać i przewijać transmisję na żywo na każdym kanale, w tym na kamerach z bolidów. Zmodyfikowano interfejs, teraz łatwiej jest znajdywać konkretne nagrania oraz przełączać się między wieloma dodatkowymi przekazami w czasie transmisji na żywo. Wciąż są pewne braki, bo np. brakuje dobrej wyszukiwarki, ale zmiany wprowadzone w 2021 znacząco poprawiły komfort korzystania z F1 TV.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: