Richard Williams w książce „Wieczny Ayrton Senna” opowiada o drodze słynnego Brazylijczyka na szczyt Formuły 1 oraz o tragicznych wydarzeniach z toru Imola w 1994 roku i toczącym się kilka lat po nich dochodzeniu. Zapraszam na recenzję książki „Wieczny Ayrton Senna”.
Ayrton Senna to jeden z najlepszych i najbardziej popularnych kierowców Formuły 1 w historii. Jego tragiczna śmierć na torze Imola w 1994 wstrząsnęła nie tylko Formułą 1, ale i całym światem sportu. Po przedwczesnej śmierci popularność Senny jeszcze wzrosła, co zaowocowało mnóstwem publikacji na jego temat. O Sennie pojawiło się wiele książek, większość z nich w połowie lat 90tych XX wieku. Niestety sam Senna nie miał okazji spisać własnej autobiografii, więc wszystkie te publikacje opierają się na pracy ich autorów. Książka Richarda Williamsa „Wieczny Ayrton Senna” rozpoczyna się od opisu pogrzebu Senny w Sao Paulo. Następnie autor wspomina o innych wybitnych kierowcach z historii F1 przechodząc do opisu kariery Senny. Całość kończy szczegółowy opis weekendu na torze Imola w 1994 roku oraz podsumowanie informacji o potencjalnych przyczynach jego wypadku i toczącego się w tej sprawie we Włoszech dochodzenia.
Ca warte podkreślenia Richard Williams w swojej książce opowiedział o karierze Senny w Formule 1 w sposób obiektywny. Nie ma w niej wybielania historii i pomijania kontrowersyjnych tematów. Senna był bezkompromisowym kierowcą na torze, jak i poza nim. Dlatego zyskał taką popularność, bo nie można było być wobec niego obojętnym. Prowadził twarde rozgrywki w sprawie kontraktów, zarówno w sprawie wynagrodzenia czy pozycji w zespole. W pewnym momencie negocjacje w sprawie wysokości nowego kontraktu z Ronem Dennisem, Senna rozstrzygnął rzutem monetą czym przegrał 1,5 mln $. Starał sobie wywalczyć jak najmocniejszą pozycję w zespołach w których jeździł, aby cały rozwój był skoncentrowany na jego preferencjach. Na torze Senna atakował rywali, gdy tylko pojawiała się taka okazja. Kończyło się to, albo efektownymi manewrami, albo kolizjami. Senna chciał tylko wygrywać, drugie miejsce na mecie było dla niego porażką. Nie zapominajmy także o bardzo kontrowersyjnych relacjach z Alainem Prostem, które po śmierci Senny zaczęły być rozpatrywane w kategoriach: Senna – pozytywny bohater, Prost – czarny charakter, gdy tak naprawdę nie można tego tak prosto wyjaśnić. Życie osobiste Senny także było pełne emocji i ciekawych wydarzeń. Spotykał się z wieloma kobietami, zarabiał ogromne pieniądze i korzystał z życia pełnymi garściami. Senna jednocześnie przeznaczał bardzo duże pieniądze na cele charytatywne, był wierzący, bardzo często czytał Biblię. Nie robił ze swojej wiary wielkiego tematu, była to jego prywatna sprawa.
Książkę „Wieczny Ayrton Senna” czyta się bardzo dobrze i szybko. Stron nie ma dużo – 288 brutto, co przekłada się na około 250 stron netto. To pozycja zarówno dla osób, które o karierze Senny wiedzą niewiele, jak i tych którzy śledzili ją na bieżąco. Ta pierwsza grupa dowie się o nim bardzo wiele i przekona się, jak wyglądała Formuła 1 około 30 lat temu. Druga grupa przypomni sobie informacje o Sennie i na pewno przy okazji lektury dowie się o nim czegoś nowego.
Książka „Wieczny Ayrton Senna” ukazała się w Polsce dzięki wydawnictwu SQN. To polski przekład uaktualnionego wydania pozycji „The Death of Ayrton Senna” autorstwa Richarda Williamsa. W uaktualnionej wersji znajduje się opis dochodzenia i procesu w sprawie śmierci Senny we Włoszech, który trwał do 1997 roku (pierwsza wersja książki pojawiła się w 1995 roku). Nie ocenia się książek po okładce, ale w przypadku tej pozycji trzeba zrobić wyjątek. Książka została wydana w twardej okładce z tłoczonymi literami, co w połączeniu z kolorystyką w narodowych barwach Brazylii świetnie wygląda. Nie sposób pomylić tej książki z żadna inną.
Blog Cyrk F1 jest partnerem medialnym polskiego wydania książki Richarda Williamsa pod tytułem „Wieczny Ayrton Senna”. Wybrane fragmenty książki można przeczytać we wcześniejszych wpisach na blogu TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: