Zakończyła się siódma edycja Plebiscytu Sportowa Książka Roku. W głosowaniu czytelników oraz ekspertów wygrały dwie książki związane z Formułą 1. Zapraszam na podsumowanie i wyniki.
Głosowanie podczas siódmej edycji Plebiscytu Sportowa Książka Roku odbywało się przez cały styczeń 2020 roku. Głosowanie odbyło się w kilku kategoriach i brali w nim udział zarówno czytelnicy jak i eksperci. Czytelnicy głosowali na najlepszą książkę polską i zagraniczną, a eksperci na najlepsze książki piłkarskie, biograficzne, historyczne, górskie i motoryzacyjne. Pełne wyniki i podsumowanie siódmej edycji Plebiscytu Sportowa Książka Roku znajdują się na stronie internetowej organizatora pod tym linkiem. Ja tutaj skupię się na dwóch książkach dotyczących Formuły 1, które zostały w tej edycji docenione.
Rynek polskich książek sportowych rośnie, wydawanych jest wiele zróżnicowanych książek. Ten trend będzie się utrzymywał, bo jest spore zainteresowanie czytelników. Plebiscyt z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowy i popularny. Organizatorom udało się pozyskać sponsorów i partnerów medialnych. Sama organizacja z roku na rok jest coraz bardziej profesjonalna.
Najlepszą polską sportową książką roku w głosowaniu czytelników została wybrana pozycja „Niezniszczalny” autorstwa Cezarego Gutowskiego i Aldony Marciniak. Jest to biografia Roberta Kubicy spisana przez dwoje znanych polskich dziennikarzy. Udało im się podsumować całą karierę Kubicy począwszy od czasów kartingu, serii juniorskich, startów w F1, wypadku, karierze w rajdach na powrocie do F1 kończąc. To najbardziej wyczerpująca i kompleksowa biografia Kubicy jaka dostępna jest na rynku. Czytelnik na pewno dowie się z niej interesujących szczegółów z życia Kubicy, które nie są powszechnie znane.
Najlepszą książką motoryzacyjną w głosowaniu ekspertów została wybrana pozycja „Grand Prix Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie” autorstwa Malcolma Folleya. Jest to książka, która skupia się na słynnym wyścigu Formuły 1. Autorowi udało się w wyjątkowy sposób przedstawić historię tych zawodów poprzez zbiór historii i i zakulisowych informacji. Folley rozmawiał z wieloma ludźmi bezpośrednio związanymi z tym wyścigiem. Byli to zarówno kierowcy, pracownicy zespołów czy organizatorzy wyścigu. Pozyskane w ten sposób unikalne historie i anegdoty sprawiają, że książka jest wyjątkową oraz kompleksową opowieścią o GP Monako. Nie brakuje w niej wspomnień dotyczących konkretnych wyścigów, jak również tego co działo się poza torem, jak przygotowuję się wyścig czy jak organizowane są pobyty milionerów. Zróżnicowanie podjętych tematów sprawia, że jest to unikalna pozycja, pełna ciekawostek.
Kolejna edycja plebiscytu odbędzie się na początku 2021 roku.
P.S. W tym roku kibice Formuły 1 powinni mieć okazję do przeczytania nowych książek wydanych w języku polskim. W 2019 roku mieliśmy prawdziwy wysyp premier, wiec tak dobrze nie będzie, ale należy oczekiwać nowych pozycji. W Internecie były już informacje o autobiografii Fernando Alonso. Ona ma się pojawić jednocześnie na całym świecie, a nieoficjalna data premiery to maj. Nie ma jednak pewności czy ta data zostanie utrzymana. Na tej jednej książce się nie skończy.