Poznaliśmy wyniki drugiej polskiej edycji F1 in Schools, konkursu w którym zespoły złożone uczniów szkół średnich konstruują miniaturowe bolidy wyścigowe. Najlepsza była ekipa JetPlex Racing z I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie.
Czym jest projekt F1 in Schools?
Jak czytamy na oficjalnej polskiej stronie internetowej projektu: F1 in Schools jest uznawany za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty na STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics). Zapoczątkowany w 8 szkołach w Wielkiej Brytanii w 1999 roku, jest aktualnie obecny w ponad 26 000 szkołach w 51 krajach. Jest to jedyna w swoim rodzaju globalna platforma promocji filozofii Formuły 1 wśród młodzieży. Statut założycielski organizacji F1 in Schools stanowi, że jest ona i pozostanie organizacją nienastawioną na zysk. Fundusze pozyskane od sponsorów są inwestowane w administrowanie, rozwój i rozszerzanie zasięgu programu wśród młodzieży.
Program istnieje od 1999 roku i z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Organizowane są edycje w kolejnych krajach, dynamicznie rośnie liczba uczestniczących zespołów. Najlepsze ekipy, które wygrywają krajowe zawody są zapraszane na światowe finały, które odbywają się jesienią. W ostatnich latach ich gospodarzem był Singapur, a odbywały się w okolicy wyścigu F1 w tym kraju. W 2024 roku dojdzie do sporej zmiany, bo światowej finały odbędą się dopiero pod koniec listopada w mieście Az-Zahran w Arabii Saudyjskiej, głównym sponsorem pozostaje Aramco. W trakcie światowych finałów do wygrania jest trofeum, stypendia na uznane Szkoły Wyższe, są także przyznawane nagrody w 18. kategoriach wspieranych przez zespoły F1 i znane firmy obecne w tym sporcie. F1 in Schools jest silnie wspierane bezpośrednio przez Formułę 1. Na finałach zawsze pojawiają się znane osoby zaangażowane w F1, ale w tym roku będzie to trudne, bo świat F1 w tych dniach będzie w Las Vegas.
F1 in Schools w Polsce
Konkurs F1 in Schools zadebiutował w Polsce w roku szkolnym 2022/2023. Na zakończenie pierwszej edycji w maju 2023 roku odbyły się centralne finały w Łodzi z udziałem 16 drużyn z całej Polski. Na terenie Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu” zjawiło się sporo widzów oraz przedstawicieli mediów, a uczestnicy rywalizowali w kilkunastu dodatkowych kategoriach. Zeszłorocznymi zwycięzcami była drużyna FOTON Racing reprezentująca Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu. Później udało im się zebrać odpowiedni budżet dzięki sponsorom i internetowej zbiórce na wyjazd na światowe finały w Singapurze. Nie zdobyli tam żadnej nagrody, ale zajęli 30. miejsce w klasyfikacji generalnej, co trzeba było uznać za duży sukces, bo to w końcu był debiut polskiej drużyny w tym konkursie.
Wyniki drugiej polskiej edycji F1 in Schools
Druga edycja F1 in Schools Poland odbyła się w roku szkolnym 2023/2024, ale w znacznie mniejszej skali niż poprzednia. Nie wiem co było powodem, ale domyślam się, że chodzi o kwestie finansowe i sponsorskie. W tej edycji nie odbyły się centralne finały, a zawody odbywały się drogą elektroniczną. Uczestniczące zespoły do 31 maja musiały przesłać wymagane elementy projektu. Następnie ich zgłoszenia były oceniane przez komisję.
Tegoroczna edycja konkursu odbywała się w klasie „Development”. Zespoły były ocenianie na podstawie Design & Engineering Portfolio, Enterprise Portfolio, Verbal Presentation. Przesyłały swoje zgłoszenia w formie elektronicznej: 2x plik PDF oraz video. Wyniki zostały ogłoszone 1 lipca 2024 roku. Zgłoszenia do finału przesłało 13 zespołów. Udało mi się dowiedzieć, że rywalizacja w czołówce była bardzo wyrównana.
Oficjalne wyniki finałów F1 in Schools Poland 2023/24
F1 in Schools Poland Champions 2024 – JetPlex Racing, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie
F1 in Schools Poland Vice – Champions 2024 – Dragons Racing, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
F1 in Schools Poland 3rd place – Cervidae Racing, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze
Women in Motorsport Award – Mickolid Racing, III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
Dwie pierwsze drużyny (JetPlex Racing i Dragons Racing) otrzymały prawo udziału w mistrzostwach świata w 2025 roku jako reprezentacja Polski. F1 in Schools Global rekomenduje poświęcenie całego roku na przygotowania do światowych finałów, dlatego jest mowa o zgłoszeniu na finały za rok. Przygotowanie zespołu do światowych finałów wymaga dużego nakładu czasu. Oprócz przygotowania technicznego samochodów i materiałów w klasie „Professional”, zespół musi zdobyć fundusze od sponsorów na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i innych związanych z wyjazdem i produkcją bolidów.
Podsumowanie
Szkoda, że druga polska edycja F1 in Schools została zorganizowana w dużo mniej skali niż pierwsza. Liczyłem na to, że konkurs zyska w kolejnych latach większy rozgłos i będzie więcej uczestników po udanym debiucie. Ważne jest to, że wciąż jest on rozgrywany i mam nadzieję, że tak będzie dalej, znajdą się także sponsorzy do organizacji centralnych finałów. Teraz przed dwoma najlepszymi zespołami trudne zadanie jakim będzie znalezienie budżetu i przygotowanie się do wyjazdu na przyszłoroczne finały. Moim zdaniem F1 in Schools to świetny konkurs dla uczniów szkół średnich, bo pomoże im w dalszej nauce i dostaniu się na studia. Wielu aktualnych pracowników zespołów F1 ma na swoim koncie udział w F1 in Schools. Jak ktoś ma taką pasję, to potem to kontynuuje na studiach i szuka pracy w różnych zespołach wyścigowych czy szeroko pojętej motoryzacji. W Polsce mamy wiele prężnie działających zespołów z Formuły Student, pora aby również F1 in Schools zadomowiło się u nas na stałe.
P.S. Zdjęcie tytułowe prezentuje finał w 2023 roku i pochodzi z biura prasowego polskich finałów F1 in Schools.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: