Firma McLaren Technology Group, jak również sam zespół Formuły 1 wyraźnie poprawili swoje wyniki finansowe w 2015 roku. Udało się zwiększyć przychody, jak również wypracować zysk.
McLaren Technology Group to spółka matka dla kilkunastu różnych firm. W tym gronie znajduje się zarówno zespół Formuły 1, jak i spółki zajmuje się nowymi technologiami, produkcją elektroniki dla rożnych serii wyścigowych, finansami, marketingiem, czy nawet duża firma cateringowa. W jej skład nie wchodzi spółka McLaren Automotive zajmująca się produkcją samochodów drogowych.
Firma McLaren Technology Group opublikowała swój raport finansowy za 2015 rok. W tym czasie firma zanotowała przychody na poziomie 277,5 mln funtów, (259,9 mln funtów w 2014 roku). Firma przyniosła zysk w wysokości 5,9 mln funtów, co jest wyraźną poprawą w stosunku do straty w wysokości 18,9 mln funtów zanotowanej w 2014 roku. Odnotowano wzrosty w niemal wszystkich obszarach działalności firmy.
Przychody samego zespołu Formuły 1 wyniosły 188,2 mln funtów (173,8 mln funtów w 2014 roku). Zespół F1 wypracował 5,5 mln funtów zysku w porównaniu do straty w wysokości 31 mln funtów w 2014 roku. Poprawa wyniku finansowego o 36 milionów funtów jest związana z kilkoma czynnikami. O 14,5 mln funtów zwiększyły się przychody ze sponsoringu oraz z udziału zysków FOM. Wyraźnie spadły koszty związane z silnikami (w 2014 roku kupowali silniki od Mercedesa oraz zapłacili odszkodowanie za zerwanie umowy rok przed terminem) oraz zniknęły dodatkowe koszty administracyjne (odprawa Martina Whithmarsha). Za to w 2015 roku wyraźnie wzrosły koszty pensji kierowców. Fernando Alonso zarabia 25,5 mln funtów rocznie, a jego poprzednik – Kevin Magnussen – otrzymał w 2014 roku tylko milion funtów.
McLaren bardzo oszczędził na pensjach dla dyrektorów w 2015 roku. Wydatki z tym związane wyniosły 7,3 mln funtów, w porównaniu do 19,5 mln funtów w 2014 roku. Różnica wynika z ogromnego odszkodowania dla Martina Whithmarsha, który za swoje zwolnienie w 2014 roku otrzymał 10 mln funtów odprawy. Przez większość 2015 roku firma miała siedmiu dyrektorów, więc ich pensja to około 1 milion funtów rocznie.
McLaren w swoim raporcie finansowym podał tylko średnio-miesięczną liczbę pracowników dla całej grupy w 2015 roku. Zatrudniali w tym czasie 1 523 osoby w porównaniu do 1 462 w 2014 roku. W samym zespole F1 pracuje 668 osób (Dzięki za info SK).
McLaren prowadzi oficjalny fanklub zespołu. Kibice mogą wykupić roczny abonament i czerpać z tego różne korzyści. Dla firmy to bardzo intratna działalność. W 2015 roku z tego tytułu zanotowano 8 mln funtów przychodu i 2,3 mln funtów zysku. Team McLaren to osobna spółka należąca w całości do McLaren Technology Group.
Finanse McLarena bardzo zyskały dzięki współpracy z Hondą. Zespół otrzymuje darmowe silniki plus wsparcie techniczne, Honda przekazuje również pieniądze w ramach sponsoringu (m.in. mają pokrywać połowę pensji Alonso). Dlatego mimo słabszych wyników na torze i utracie kilku sponsorów McLaren poprawił swoje wyniki finansowe w 2015 roku. W 2016 roku finanse również powinny być dobre. McLaren straci kilkanaście milionów funtów przez słabszy wynik na torze w 2015 roku (wpływy od FOM w danym sezonie opierają się na wynikach w poprzednim roku), ale zyska dzięki nowym umowom sponsorskim. W ciągu ostatniego roku przedłużono lub podpisano nowe umowy z kilkunastoma partnerami. W tym gronie są m.in. duże kontrakty z firmami Chandon oraz Michael Kors.
McLaren cały czas ma w planach budowę trzeciej fabryki w Woking. Inwestycja ta ma być przeznaczona głównie na dodatkową działalność związaną z nowymi technologiami. Inwestycja jest planowana od kilku lat, ale wciąż nie ruszyła. W nowym budynku jest planowany nowy tunel aerodynamiczny fla zespołu F1. McLaren miał w ostatnim czasie problemy ze swoim tunelem i korzystali z obiektu Toyoty w Kolonii.
Wpisy na temat wyników finansowych zespołów F1 oraz zagadnień związanych z ich finansami znajdziecie pod tagiem Budżet.
P.S. Raport finansowy McLarena za 2015 został opracowany według nowego standardu (FRS 102). Dlatego jeśli ktoś poszuka (również na Cyrk F1) opisu wyników finansowych za 2o14 rok, to są w nim inne liczby, niż te podane w tym wpisie. Nowy standard zmienił zasady księgowe stąd różnice.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: