Jeżeli ktoś w miarę dobrze zna język angielski, to polecam zainteresować się kilkoma vlogami i kanałami o Formule 1 na YouTube. Publikowane tam materiały pozwalają zyskać nowe spojrzenie i poszerzyć wiedzę o F1.
Kanały Formuły 1, zespołów i mediów
Na YouTube obecna jest sama Formuła 1, która prowadzi bardzo ciekawy kanał. Pojawia się na nim dużo zróżnicowanych materiałów, również poza sezonem dużo się dzieje, więc dla kibica subskrybowanie oficjalnego kanału F1 to obowiązek. Każdy zespół Formuły 1 ma swój kanał na YouTube, ale tutaj występują bardzo duże różnice co do ilości i jakości publikowanych na nich treści. Z moich obserwacji wynika, że nie warto śledzić wszystkich zespołów na YT, wystarczy te które mają najbardziej aktywne kanały lub te, którym się kibicuje. Niektórzy kierowcy także mają swoje kanały i tutaj sytuacja jest bardzo podobna jak w przypadku zespołów.
W tym podsumowaniu polecanych przeze mnie zagranicznych vlogów i kanałów o F1 na YouTube pomijam te prowadzone profesjonalnie przez duże media. Jeżeli ktoś jest aktywny na YT i interesuje się F1 to powinien śledzić kanały brytyjskiego Sky Sports F1, Autosportu The Race czy WTF1. To są profesjonalne media, posiadające telewizje, magazyny i portale internetowe. Trudno porównywać profesjonalne media i ich materiały do pojedynczych osób lub małych mediów internetowych tworzących własne treści.
Poniżej wymieniam cztery kanały, które śledzę w miarę regularnie i które mogę polecić ze względu na to co publikują. Zachęcam do podawania w komentarzach innych zagranicznych kanałów o F1, które możecie sami polecić. Vlogi i podcasty z roku na rok zyskują na znaczeniu w Internecie, również te związane z F1 i sportami motorowymi.
Kanał Marc Priestley F1 Elvis
Marc Priestley to były mechanik zespołu McLaren, który stał się szerzej znany dzięki swojej bardzo ciekawej książkowej autobiografii pt. „Mechanik”. Priestley po odejściu z F1 robi sporą karierę w mediach, pojawiał się w telewizji jako ekspert, występuje jako mówca na różnego typu konferencjach, prowadzi własny kanał na YT, a także współprowadzi program motoryzacyjny w telewizji Discovery. Priestley w swoim vlogu zajmuje się większością tematów związanych z F1, a także FE. Wyróżnikiem jego kanału są materiały dotyczące techniki. On ma sporą praktyczną wiedzę na temat budowy bolidów, a także wciąż ma znajomych pracujących w zespołach, więc pod względem merytorycznym materiały techniczne są bez zarzutu.
Kanał Marca Priestleya znajdziecie w serwisie YouTube pod tym linkiem.
Kym Illman
Kanał australijskiego fotografa Kyma Illmana, to moje zeszłoroczne odkrycie. Illman jest akredytowanym fotografem na wyścigach F1 dopiero od 2017 roku, ale wystarcza to do tego, aby mógł ciekawie i wiarygodnie opowiadać o różnych tematach na swoim kanale. Jego materiały wideo są dość zróżnicowane. W czasie przymusowej przerwy od F1 robił kilka vlogów na żywo i z pytaniami od widzów, ale to niezbyt mu się udało. Siłą i wyróżnikiem tego kanału są tematyczne odcinki o kierowcach i innych osobach zaangażowanych w Formule 1. Kym Illman nie tylko zwięźle i szczegółowo opowiada, ale jednocześnie pokazuje mnóstwo zrobionych przez siebie zdjęć. W kilku, maksymalnie kilkunastominutowym filmie potrafi przedstawić szczegółową sylwetkę danej osoby, pokazać ją w wielu sytuacjach na torze i przedstawić również inne powiązane z nią osoby (dziewczynę, żonę, menadżera, trenera itp).
Kanał Kyma Illmana znajdziecie w serwisie YouTube pod tym linkiem.
Peter Windsor
Peter Windsor to jeden z najbardziej znanych brytyjskich dziennikarzy związanych z Formułą 1. Zajmuje się tym tematem grubo ponad 30 lat pracując w wielu mediach, a także przez kilka lat w zespołach F1 (Williams). Windsor podejmuje się w swoich filmach bardzo szerokiej tematyki. Są to zarówno filmy w których komentuje bieżące wydarzenia i wyścigi, filmy o zagadnieniach technicznych, historii czy wywiady z różnymi osobami. Zdecydowana większość jego filmów trwa poniżej dziesięciu minut, więc są one treściwe. Windsor często podejmuje w swoich filmach (również dzięki udziałowi gości) mniej popularne tematy lub zdradza unikalne ciekawostki i informacje. Jeżeli ktoś jest zainteresowany kwestiami techniki, czy historii F1, to szczerze ten kanał polecam.
Kanał Petera Windsora znajdziecie w serwisie YouTube pod tym linkiem.
Chain Bear
Chain Bear to kanał na YouTube, w którym autor stara się tłumaczyć różne tematy dotyczące F1: finanse, technika czy regulamin. Robi to w formie bardzo dobrze przygotowanych grafik, wykresów czy prezentacji. Te materiały są oparte o fakty i dane dzięki czemu są wiarygodne. Forma tego kanału bardzo mi się podoba, chociaż ja osobiście nie znajduję tam dla siebie wielu nowych informacji. W niektórych sytuacjach dzięki fajnym wizualizacjom udało mu się łatwo wytłumaczyć skomplikowane kwestie – lepiej niż w artykułach pisanych.
Kanał Chain Bear znajdziecie w serwisie YouTube pod tym linkiem.
Polecane vlogi kanały i podcasty o Formule 1
Mam nadzieję, że w polecanym gronie czytelnicy znajdą coś dla siebie, a jak nie to zapraszam na YouTube na własne poszukiwania vlogów, kanałów i podcastów o Formule 1, bo wybór jest bardzo szeroki. Wcześniej polecałem vlogi i podcasty polskich autorów, a ich listę znajdziecie pod tym linkiem. Zdaję sobie sprawę, że takich materiałów jest bardzo dużo, więc trzeba wybierać co śledzić się uważnie, a co tylko od czasu do czasu.
Więcej zagadnień dotyczących działalności Formuły 1 w Internecie znajdziecie w specjalnej na blogu w kategorii Internet.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: