Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Australii 2016.
Nico Rosberg wygrał drugi raz wyścig F1 w Australii, czwarty raz z rzędu (to najlepsza seria dla kierowcy który nie zdobył mistrzostwa świata) i 15 raz w karierze (tyle co Jenson Button).
Nico Rosberg, gdy wygrywał wyścig F1 to zawsze startował do niego z pierwszych trzech miejsc (9 razy pierwsze, 4 razy drugie i 2 razy miejsce pole startowe).
Rosberg ma już 42 podia w karierze. Tyle samo co Mark Webber i Damon Hill. To 18 miejsce w tym zestawieniu.
Lewis Hamilton szósty raz stał na podium wyścigu o GP Australii, czym wyrównał rekord Michaela Schumachera. Do Hamiltona należy za to rekord podiów w Melbourne – 6. Schumacher raz stał na podium w Adelaide.
Lewis Hamilton zdobył 50 Pole Position w karierze. Jest trzecim kierowcą w historii w tym zestawieniu.
Hamilton zdobywa co najmniej jedno PP w każdy swoim sezonie w F1. A więc to dla niego 10 sezon z rzędu z Pole Position. Taką samą serię miał Senna. Lepszy jest tylko Michael Schumacher – 13 lat z PP z rzędu.
Hamilton jest pierwszym kierowcą, który wygrał kwalifikacje przeprowadzone w systemie eliminacji. Być może również ostatnim.
Mercedes zanotował dublet w piątym kolejnym wyścigu. To wyrównanie rekordu w historii F1. Ferrari osiągnęło taką passę dwukrotnie, a Mercedes raz – w 2014 roku.
Hamilton i Rosberg zanotowali 24 dublet w barwach Mercedesa. Wcześniej tyle samo dubletów zanotowali Michael Schumacher i Rubens Barrichello w Ferrari. To rekord w historii F1 jeśli chodzi o dublety tej samej pary kierowców z jednego zespołu.
W siódmym kolejnym wyścigu Formuły 1 obaj kierowcy Mercedesa zajmowali pierwszy rząd na starcie.
Sebastian Vettel po raz 80-ty stanął na podium. Wyrównał tym samym osiągnięcie Ayrtona Senny i Kimiego Raikkonena. Cała trójka zajmuje piąte miejsce w tej klasyfikacji.
Romain Grosjean zajął szóste miejsce w pierwszym wyścigu w historii zespołu Haas F1 Team. Zupełnie nowy zespół wystartował równie dobrze ostatni raz w 2002 roku. Gdy Mika Salo finiszował na szóstym miejscu w barwach Toyoty.
Wciąż żaden Australijczyk nie stał oficjalnie na podium w GP Australii. Ricciardo był na podium w 2014 roku, ale został później zdyskwalifikowany. W tym roku Ricciardo zajął czwarte miejsce. Czym wyrównał najlepszy wynik w swoim domowym wyścigu Marka Webbera.
Daniel Ricciardo wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu, po raz piąty w karierze.
Daniił Kwiat podobnie, jak w zeszłorocznej edycji GP Australii w ogóle nie wystartował do rywalizacji. Kolejny raz powodem była usterka mechaniczna.
Kimi Raikkonen podobnie jak w ubiegłym sezonie nie ukończył wyścigu w Australii przez problemy z bolidem.
Max Verstappen startował do wyścigu z piątego pola. To jego najlepszy wynik w karierze. Jego ojciec Jos, nigdy w swojej karierze nie zanotował tak dobrego wyniku w kwalifikacjach. A brał udziiał w 107 Grand Prix.
Mechanicy zespołu Haas F1 Team nie przeprowadzili jeszcze podczas wyścigu Formuły 1 pit-stopu. Romain Grosjean dostał nowe opony podczas przerwy w wyścigu.
Aż 13 kierowców ukończył wyścig w Melbourne na tym samym okrążeniu co zwycięzca. Nigdy tylu kierowców tego nie dokonało. Stawka jest bardziej wyrównana w tym sezonie, wielu kierowców dojechało do mety. A w takim wyniku pomogła czerwona flaga, która zlikwidowała różnice czasowe po 1/3 rywalizacji.
Ostatni raz nie puszczano niemieckiego hymnu po wyścigu Formuły 1 po GP Belgii 2014.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: