Liberty Media wraz ze Sky Sports zorganizowała eksperymentalną transmisję z GP Węgier 2023 dla dzieci, co oznaczało wprowadzenie zupełnie nowych grafik oraz zmienioną ekipę dziennikarską. Transmisja dla dzieci odniosła sukces, więc powinna wrócić w 2024 roku.
Formuła 1 stara się nadążać za panującymi trendami, aby utrzymać wizerunek nowoczesnej dyscypliny sportu. W wielu medialnych sprawach F1 wzoruje się na innowacjach wprowadzanych w innych dyscyplinach, a potem wprowadza je u siebie w zmodyfikowanej formie. Najnowszy przykład, to specjalnie przygotowane transmisje dla dzieci, które wprowadziło NFL w 2021 roku. Nie wiem czy amerykańska liga zawodowa była pierwsza na świecie, ale na pewno ich sposób realizacji jest najbliższy temu, na czym wzorowała się Formuła 1. W NFL eksperymentalna transmisja z jednego meczu w 2021 roku dla dzieci była sukcesem, planują kolejne takie transmisje w tym roku w grudniu oraz z meczu o Super Bowl w przyszłym roku, wtedy amerykański nadawca udostępni sygnał do kilku innych krajów w wersji dla dzieci. Po co robi się takie transmisje? Aby dotrzeć z nimi do nowych, młodych odbiorców. Oczywiście, że dzieci i młodzież oglądają normalne transmisje sportowe i w ten sposób rodzi się ich zainteresowanie, które trwa później w dorosłym życiu. Nie trzeba im tego ułatwiać i robić specjalnych grafik. Jednak dzięki tego typu wyjątkowej transmisji są bardzo duże szanse na to, że obejrzą ją dzieci, które zwykle meczy czy wyścigów nie oglądają, bo zachęci ich do tego specjalna oprawa i udział ich rówieśników w transmisji. Chodzi o dotarcie do nowych, potencjalnych kibiców, którzy zwykłych relacji nie oglądają.
Pierwsza transmisja wyścigu F1 w wersji dla dzieci
Transmisja dla dzieci została przeprowadzona jednorazowo z wyścigu F1 o GP Węgier 2023 i była dostępna tylko w kanałach należących do brytyjskiego i niemieckiego oddziału telewizji Sky Sports. Liberty Media zapowiadała tylko tą jedną transmisję, natomiast jej pozytywny odbiór, a także skala niezbędnych przygotowań sugerują, że w przyszłości takich transmisji będzie więcej. Czym jest transmisja dla dzieci? Całkowicie zmieniono grafiki telewizyjne, które powstały od zera. Wyglądają zupełnie inaczej, przypominają grę wideo lub film kreskówkę. W trakcie transmisji często używano animowanych grafik w 3D z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, aby pokazać różne wydarzenia. Wykorzystywano zgodnie z zapowiedzią dodatkowe ujęcia kamer, prawdopodobnie mieli na miejscu kamery tylko dla tej transmisji. Przygotowano wirtualne avatary wszystkich kierowców i nimi przedstawiano na grafikach zawodników, a nie zdjęciami jak w normalnej transmisji. Nie puszczano w trakcie tej transmisji takich samych komunikatów z radia kierowców, jak w normalnej transmisji, pomijano te z przekleństwami. Powstał dodatkowy przekaz wideo z taką zawartością, który został udostępniony tylko brytyjskiej i niemieckiej telewizji Sky Sports.
Dwie wspomniane telewizje Sky Sports od siebie dorzuciły drugi ważny element transmisji dla dzieci, czyli osobny program studyjny i komentarz, podczas którego bardzo często poza zawodowymi dziennikarzami występowały dzieci. W brytyjskim Sky Sports pracowali doskonale znani Nico Rosberg i Danica Patrick, a razem z nimi komentowali, przeprowadzali wywiady i występowali w studio dziecięcy prezenterzy Braydon i Scarlett oraz młody zawodnik z kartingu Zac. W niemieckim Sky występowali znani z tej anteny Frank ‘Buschi’ Buschmann, Sophia Florsch i Sandra Baumgartner, a razem z nimi trójka dzieci: Phoenix, Ruby i Karl. Nie wiem jak było w niemieckiej wersji, bo nie znam na tyle języka, aby ze znalezionych w Internecie fragmentów, to ocenić, ale w młodzi prezenterzy w brytyjskiej telewizji spisali się bardzo dobrze. Znają się na F1, zadawali konkretne pytania, a także dobrze komentowali. Byli obyci przed kamerą, nie boję się napisać, że odnaleźli się w tej roli lepiej niż niektórzy dorośli eksperci przy transmisjach F1. Aktualizacja 10.08.2023 r. Młodzi reporterzy występowali również gościnnie przy okazji innych sesji w trakcie zwykłej relacji.
Formuła 1 na swoim kanale na YouTube zamieściła film z fragmentami transmisji dla dzieci w brytyjskim Sky Sports oraz przedstawieniem młodych dziennikarzy. Można go obejrzeć klikając w ten link. F1 nie pozwala osadzać swoich filmów z YT na stronach internetowych, trzeba oglądać bezpośrednio w serwisie. W drugiej połowie filmu widać jak prezentowały się grafiki ekranowe.
Jeżeli ktoś ma konto na Twitterze, to jeden z użytkowników nagrał kilkanaście różnych grafik i udostępnił w formie wątku. Twitter (teraz zmienia nazwę na X) wymaga zalogowania, aby je wszystkie przejrzeć, wystarczy kliknąć tutaj.
Co dalej z transmisjami F1 dla dzieci?
Nie podano żadnych szczegółów czy tego typu transmisje będą jeszcze prowadzone, ale wydaje mi się, że tak się stanie. Relacje z GP Węgier 2023 zostały dobrze odebrane, a F1 poświeciła zbyt dużo środków na przygotowanie alternatywnych grafik, aby to było jednorazowe. Pozostaje pytanie w jakiej formie to zrobić, bo zamykanie się na dwa kraje nie zapewni odpowiedniego rozgłosu. F1 mogłoby udostępnić wszystkim nadawcom, taki alternatywny przekaz, a ci w zależności od możliwości mogliby go wykorzystać. Nie byłoby problemu aby w F1 TV udostępnić dodatkowy stream z innym zestawem grafik. Większym wyzwaniem jest zadbanie o odpowiednią oprawę dziennikarską i udział młodych prezenterów. Nie wydaje mi się, żeby takie transmisje mogły zostać wprowadzone na stałe, ale wzorem NFL będą wybierać pojedyncze wyścigi w sezonie i je tak realizować. Najważniejsza sprawa, to zadbać o większą dostępność.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: