Na początku stycznia w Polsce ukaże się książka Brocka Yatesa pt. „Ferrari. Człowiek i maszyna”. Jest to szczegółowa biografia Enzo Ferrariego, na fragmencie której oparto scenariusz filmu „Ferrari” Michaela Manna z Adamem Driverem w roli głównej.
Opis z okładki książki „Ferrari. Człowiek i maszyna”
Ferrari to czerwień. To wyścigi. Doskonałość, luksus i osiągnięcia.
Mniej znany jest człowiek stojący za tą marką. Przez prawie siedemdziesiąt lat Enzo Ferrari dominował w imperium motorsportu, które zdefiniowało świat szybkich samochodów.
Obok papieża Ferrari był najbardziej szanowanym człowiekiem we Włoszech. Ale czy był łagodnym padrone przedstawianym przez uwielbiającą go światową prasę, czy też bezwzględnym despotą, który doprowadzał swoich pracowników na skraj szaleństwa, a kierowców wyścigowych jeszcze dalej?
Dlaczego zrezygnował z kariery kierowcy wyścigowego? Jak wyglądało jego spotkanie z Mussolinim? Z jakich powodów krytykował go Watykan? Jak wpłynęła na niego śmierć syna? Biografia napisana przez Brocka Yatesa przenika przez misternie skonstruowaną powłokę Ferrariego i odkrywa prawdę kryjącą się za jego dziwacznymi relacjami z kobietami, współpracą z faszystami oraz fanatyczną obsesją na punkcie prędkości.
Od wielkiej pasji po genialny marketing, który wykreował słynny wizerunek motoryzacyjnego giganta, od nadzwyczajnych marzeń po często brutalne, ale niezwykle skuteczne metody zarządzania – ta historia jest równie szybka, skandaliczna i efektowna jak historia stajni Ferrari.
Opowieść o fascynującym i tajemniczym człowieku, który zbudował markę Ferrari, zainspirowała Michaela Manna do nakręcenia filmu Ferrari.
Opis przygotowany przez księgarnię Labotiga:
Kim był Enzo Ferrari? Geniuszem? Tyranem? Wytrawnym graczem?
Biografia Brocka Yatesa, na podstawie której Michael Mann nakręcił w 2023 roku film pt. Ferrari, to imponująco szczegółowa opowieść o jednym z najpotężniejszych ludzi XX wieku. Autor przeniknął do wewnętrznego kręgu świata samochodowego potentata i powiedział wszystko, co da się powiedzieć o kimś tak enigmatycznym jak Enzo Ferrari.
Od jego wczesnych lat w Modenie po specyficzne relacje z nieślubnym synem, od fanatycznej pasji do prędkości po genialny marketing, który wykreował słynny wizerunek Ferrari, od nadzwyczajnych marzeń po często brutalne, ale niezwykle skuteczne metody zarządzania – ta historia jest równie szybka, skandaliczna i efektowna jak historia stajni Ferrari. To książka godna swojego niezwykłego tematu.
Źródło: Opis z okładki książki oraz z księgarni Labotiga.
Więcej o książce „Ferrari. Człowiek i maszyna”
Książka Brocka Yatesa uważana jest za najlepszą biografię Enzo Ferrariego. Została napisana szczerze, bez gloryfikowania założyciela firmy Ferrari, jak inne tego typu pozycje. Książka została wydana w 1991 roku pod tytułem „Enzo Ferrari: the man, the cars, the races”. Brock Yates zmarł w 2016 roku, a w ostatnich latach życia chorował na Alzheimera. W 2019 roku jego córka Stacy Bradley przygotowała nową wersję tej książki. Wprowadziła drobne zmiany w treści, które planował jej ojciec, a także dopisała epilog opowiadający o losach firmy Ferrari po śmierci jej założyciela (pierwsze wydanie książki kończyło się na śmierci Enzo w 1988 roku). Książka stała się słynna ponownie w 2023 roku, bo częściowo na niej oparto scenariusz filmu „Ferrari” w reżyserii Michaela Manna. Film opowiada jedynie o wydarzeniach z 1957 roku, a książka jest pełną biografią. Polskie wydanie książki ma okładkę filmową z Adamem Driverem w roli Enzo. To oczywiście zabieg marketingowy, ale tak się robi z książkami, na których oparto fabułę filmu lub serialu. Film „Ferrari” ma swoją premierę kinową 29 grudnia 2023 roku, więc jeśli komuś się spodoba, to książka znacznie rozwija całą opowieść.
Autor: Brock Yates
Tłumaczenie: Michał Kubiak
Oficjalna data polskiego wydania: 10 stycznia 2024
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 656
Wydawnictwo: SQN
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.