Zapraszam na recenzję biografii założyciela marki Ferrari pt. „Ferrari. Człowiek i maszyna”, którą napisał Brock Yates. Jest to niezwykle szczegółowa biografia, która dokładnie oraz obiektywnie opisuje życie prywatne i karierę Enzo Ferrariego.
Recenzja książki „Ferrari. Człowiek i maszyna”
Brock Yates to bardzo znany amerykański dziennikarz motoryzacyjny, zajmujący się sportami motorowymi. Pracował w wielu mediach, napisał także kilka książek. Jedną z nich była biografia Enzo Ferrari, która została wydana w 1991 roku pod tytułem „Enzo Ferrari: the man, the cars, the races”. Książka była bardzo dobrze oceniana, ale nie obyło się od kontrowersji, bo autor napisał ją szczerze i obiektywnie, nie ukrył niewygodnych faktów z życia założyciela marki Ferrari, którego publiczny wizerunek był w większości nieskazitelny. Brock Yates zmarł w 2016 roku, a w ostatnich latach życia chorował na Alzheimera, więc nie udało mu się doprowadzić do ponownego wydania książki. W 2019 roku jego córka Stacy Bradley dokończyła prace i przygotowała nową wersję biografii. Wprowadziła drobne zmiany w treści, które planował jej ojciec, a także dopisała epilog opowiadający o losach firmy Ferrari po śmierci jej założyciela (pierwsze wydanie książki kończyło się na śmierci Enzo w 1988 roku). Książka stała się słynna ponownie pod koniec 2023 roku, bo częściowo na niej oparto scenariusz filmu „Ferrari” w reżyserii Michaela Manna. Film opowiada jedynie o wydarzeniach z 1957 roku, a książka jest pełną biografią.
Recenzowana biografia jest bardzo obszerna, opisuje życie Enzo od jego najmłodszych lat, tego skąd się wzięło u niego zainteresowanie samochodami, czym zajmowali się jego rodzice, gdzie mieszkał jako dziecko itp. Wszystko jest niezwykle szczegółowe, począwszy od podawania wszędzie dat, opisów ludzi czy toczących się w danym czasie wydarzeń niebezpośrednio związanych z głównym bohaterem. Nie czytałem równie dokładnej biografii w tematyce F1, szczególnie że chodzi tutaj o człowieka, który żył 90 lat, a jego zaangażowanie w motoryzację i wyścigi trwało około 70 lat. Nie muszę chyba wspominać, że Enzo Ferrari to wyjątkowa postać, założył słynną firmę produkującą samochody i biorącą udział w wyścigach. Marka Ferrari jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Z tej książki można dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło, a potem jak rozwijała się firma, jakie były przeszkody oraz co pewnie większości czytelników najbardziej interesuje, co działo się w Formule 1 oraz ogólnie w sportach motorowych.
Końcówka książki, to przygotowany przez córkę autora opis dziejów firmy Ferrari po śmieci Enzo. Co zrozumiałe nie jest już bardzo szczegółowy, ale udało się jej opisać najważniejsze wydarzenia z kolejnych lat. Sporo miejsca zajmują za to notatki, czyli fragmenty niewykorzystane w głównej treści książki, a poświęcone konkretnym ludziom czy wydarzeniom. Z nich można dowiedzieć się wielu dodatkowych szczegółów.
Moja jedyna uwaga w stosunku do tej książki dotyczy bardziej ogólnego opisania końcowych lat życia Enzo tzn. 70. i 80. Odniosłem wrażenie, że do końca lat 60. wszystko jest opisane bardziej szczegółowo i dokładniej, a końcówka biografii jest już bardziej ogólna.
Polskie wydanie i tłumaczenie książki „Ferrari. Człowiek i maszyna”
Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwo SQN. Oficjalna premiera miała miejsce 10 stycznia 2024. Książka liczy 656 stron, ma wkładkę ze zdjęciami (16 stron) i została wydana w twardej oprawie. Książka jest również dostępna w formie e-booka. Polskie wydanie książki ma okładkę filmową z Adamem Driverem w roli Enzo. To oczywiście zabieg marketingowy, bo książka ukazała się blisko kinowej premiery filmu. Polskie tłumaczenie jest bardzo dobre, zostało przygotowane przez Michała Kubiaka. Do przetłumaczenia było mnóstwo tekstu, jest to najbardziej obszerna książka w tematyce F1 wydana do tej pory w Polsce.
Podsumowanie recenzji książki „Ferrari. Człowiek i maszyna”
Jest to najbardziej szczegółowa biografia w temacie F1 jaką czytałem w swoim życiu. Autor podjął mnóstwo wątków, starał się napisać o wszystkich istotnych wydarzeniach. Wszystko było przez niego sprawdzane i weryfikowane. Książka jest obiektywna, autor nie pominął kontrowersyjnych historii z życia Enzo. Nie brakuje odniesień do sytuacji społeczno-politycznej Włoch, co pozwala lepiej zrozumieć wszystkie wydarzenia. Z powodu swojej dokładności i obszerności jest to książka trudna w odbiorze. Robiłem sobie od niej przerwy, a przeczytanie całości zajęło mi kilkanaście tygodni. Nie jest to typ łatwej w odbiorze biografii, którą się szybko czyta jak np. ostatnia książka o Verstappenie. Dla osób, które chcą poznać historię marki Ferrari oraz jej założyciela nie ma i nie będzie lepszej książki do przeczytania. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jest to bardzo obszerna lektura, ale w końcu historia Ferrari również jest długa i bogata w ważne wydarzenia.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: