Adam Parr namówił Rossa Brawna do współpracy nad książką poświęconą strategii w Formule 1. Była to bardzo dobra decyzja, bo powstała w ten sposób ciekawa pozycja, która rzuca nowe światło na działania podejmowane za kulisami tego sportu. Zapraszam na recenzję książki „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1″.
Ross Brawn to jedna z najważniejszych postaci świata Formuły 1 z ostatnich 30. lat. Brytyjczyk przyczynił się w tym czasie do 20. mistrzowskich tytułów z kilkoma zespołami. Brawn pracował w zespołach Williams, Arrows, Benetton, Ferrari, Honda, Brawn GP oraz Mercedes. Obecnie jest jednym z szefów Formuły 1, ale książka powstała przed objęciem przez niego tego stanowiska dlatego ten temat nie jest poruszany. Adam Parr przez sześć lat był szefem zespołu Williams, ale musiał zrezygnować z tego stanowiska po konflikcie z Berniem Ecclestonem.
Książka „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1″ dostępna jest w polskiej wersji językowej od 11 października 2017 roku. W wersji oryginalnej została wydana pod koniec 2016 roku pod tytułem „Total Competition: Lessons in Strategy from Formula One”. Polskie wydanie liczącej 320 stron tekstu oraz 16 stron zdjęć książki ukazało się nakładem wydawnictwa SQN. Blog Cyrk F1 jest partonem medialnym polskiego wydania.
Książka „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1”
Książka „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” powstała w formie dialogu obu autorów. Adam Parr wyszedł z jej pomysłem i on jest tutaj osobą, która kieruje rozmowę na odpowiednie tory. Ross Brawn wypowiada się bardzo wyczerpująco, dlatego udział obu autorów w tej publikacji jest podobny. Książka skupia się na strategii w Formule 1, co przekłada się na uniwersalne traktowanie tego pojęcia w innych dziedzinach życia. Są odniesienia do historii świata, strategii wykorzystywanej w polityce podczas wojen i bitew oraz dużo odniesień do książki „Sztuka Wojny” autorstwa Sun Zi. Wszystkie tego typu teoretycznie rozważania zawierają również przykłady podobnych sytuacji z Formuły 1. We wstępie do książki Adam Parr opisał swoją karierę w Formule 1 oraz nakreślił to o czym ta książka ma opowiadać. Następnie jest omówienie kariery Rossa Brawna oraz poszczególne tematy związane ze strategią.
Fragment książki dotyczący pozyskiwania informacji technicznych w F1 znajdziecie pod tym linkiem.
Spora część książki poświęcona jest omówieniu kariery Rossa Brawna w F1. Brawn otwiera się na wiele kwestii związanych z tym jak prowadził poszczególne zespoły, jak przebiegały zakulisowe rozgrywki, czy spory techniczne. Brawn opisuje to jak przebiegała jego kariera, jak przechodził do kolejnych zespołów, a potem w nich pracował. Dowiadujemy się m.in. o słynnej aferze z GP Malezji 1999, gdy najpierw uznano bolid Ferrari za niezgodny z regulaminem i zdyskwalifikowano obu kierowców, a potem po apelacji Ferrari FIA przywróciła wyniki wyścigu. Ross Brawn bardzo szeroko opisał to jak wyglądała sytuacja Hondy, a następnie przekształcenie zespołu w Brawn GP, a także negocjacje z Mercedesem w sprawie sprzedaży zespołu. Wreszcie bardzo ciekawych rzeczy dowiadujemy się na temat negocjacji z Berniem Ecclestonem w sprawie umów komercyjnych oraz na temat tego dlaczego Brawn odszedł z Mercedesa.
Recenzja książki „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1″ musi zawierać poza ogólnikami kilka szczegółów przytoczonych przez Brawna. W czasie negocjacji poprzednich umów komercyjnych (2012 rok) zespoły w ramach FOTA trzymały jeden front i chciały w ten sposób wynegocjować jak najlepsze warunki. Bernie Ecclestone wszystkich przechytrzył i przeciągnął na swoja stronę Red Bulla oferując im za podpis lukratywny bonus. Wtedy swoją umowę podpisało Ferrari i cały zjednoczony front się posypał. Mercedes otrzymał warunkowy bonus jeśli wygrają 24 wyścigi i zdobędą tytuły mistrzowskie w dwóch kolejnych latach. Ecclestone nie sądził, że jest to możliwe, a Brawn już wtedy celował w zmianę reguł technicznych od 2014 roku. Dlatego Mercedes teraz ma gwarantowany bonus do 2020 roku (35 mln $ rocznie). Ross Brawn uważa, że ruch Red Bulla z wyłamaniem się z sojuszu spowodował, że ten zespól został wyalienowany i m.in. dlatego mają kłopot z dostawą silników. Drugą przyczyną jest to, że nie pracowali razem z Renault nad silnikiem V6 Turbo.
Czy warto przeczytać?
Książka „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” jest adresowana zarówno dla kibiców F1, jak i ludzi szukających porad dotyczących strategii w biznesie, polityce czy w życiu codziennym. Osoba szukająca w książce informacji tylko o Formule 1 i wydarzeniach, które dotyczyły Rossa Brawna znajdzie ich bardzo wiele. Czytelnik nie zainteresowany F1 również w tej książce znajdzie coś dla siebie, jeśli ciekawi go strategia, czy skuteczne metody prowadzenia przedsiębiorstwa.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: