Czteroodcinkowy serial dokumentalny „Brawn: Niezwykła historia Formuły 1”, to znakomita produkcja, którą powinien obejrzeć każdy fan Formuły 1 i nie tylko. W przystępny sposób omawiana jest niezwykła historia zespołu Brawn GP i jego rywalizacji w sezonie 2009 F1.
Po raz pierwszy o serialu dokumentalnym o zespole Brawn GP można było usłyszeć w czerwcu 2022 roku. Był przygotowywany przez dłuższy czas, bo jest to produkcja zrobiona z rozmachem. Zdjęcia odbywały się na trzech kontynentach i w kilku krajach. Prowadzący serial Keanu Reeves przeprowadził wywiady z wieloma bezpośrednio zaangażowanymi osobami, a co najważniejsze wywiady odbywały się w ich domach, fabrykach i na torach. Dlaczego powstał ten serial? Keanu Reeves w trakcie GP Wielkiej Brytanii 2022 zapytany przez dziennikarzy na torze Silverstone na temat tego serialu odpowiedział, że chce opowiedzieć niesamowitą historię zespołu Brawn GP. Usłyszał ją od znajomego, który pracował w tym zespole w dziale marketingu, a teraz jest producentem / reżyserem (nie padło nazwisko tej osoby). Reeves był tak zachwycony historią, że postanowił zrobić z niej produkcję dokumentalną. Reeves to fan motoryzacji, był bardzo dobrze przygotowany do swojego zadania, zadawał konkretne pytania i jednocześnie nie robił z siebie gwiazdy.
Premiera i dostępność serialu “Brawn: Niezwykła historia Formuły 1″
Każdy odcinek serialu „Brawn: Niezwykła historia Formuły 1” trwa godzinę. Są to długie i wyczerpujące odcinki, jedynie na początku każdego z nich jest mniej więcej dwuminutowy montaż pokazujący wydarzenia z poprzedniego odcinka i zapowiadający to co będzie w nowym. Serial został wyprodukowany na zlecenie amerykańskiego serwisu streamingowego Hulu, który należy do Disneya. Dlatego w USA jest dostępny w Hulu, a na całym świecie w serwisie Disney+. Światowa premiera miała miejsce 15 listopada 2023 roku, udostępnili od razu wszystkie odcinki.
Recenzja serialu “Brawn: Niezwykła historia Formuły 1″
Historia zespołu Brawn GP jest wyjątkowa, trudno sobie wyobrazić aby kiedyś się powtórzyła. Złożyło się wiele czynników na to, że po odejściu Hondy z F1 udało się uratować zespół, który przejęli Ross Brawn i Nick Fry. Później musieli pozyskać silniki Mercedesa, zmodyfikować samochody, walczyć przez cały rok o spięcie budżetu, obronić się przed protestem w sprawie podwójnego dyfuzora. Dodatkowo był to sezon, gdy cała F1 i FIA była w kryzysie, zespoły planowały utworzyć alternatywną serię walcząc z Ecclestone’m i Mosley’em. Wprowadzenie zupełnie nowych samochodów przemieszało układ stawki, a konieczność wdrażania przez kilka zespołów podwójnego dyfuzora w trakcie sezonu dodatkowo w dużym stopniu wpływała na układ sił. To skomplikowana sytuacja, wymagająca szerokiego wytłumaczenia i to udało się zrobić w tym serialu.
Brawn: Niezwykła historia Formuły 1, to znakomity serial. Obejrzałem go w dwa dni, ale jakbym miał więcej czasu, to zrobiłbym to w jeden. Historia zespołu Brawn i ogólnie sezonu 2009 jest bardzo ciekawa, a tutaj przedstawiono ją w wyczerpujący i przystępny sposób. Chronologicznie omawiane są wszystkie wydarzenia związane z ekipą, jej startami w 2009 roku, zakulisowymi problemami i rozgrywkami. Jeśli np. pojawił się problem z tankowaniem w trakcie pit-stopu, to jest wywiad z osobą, którą zajmowała się obsługą węża (jego historia jest bardzo ciekawa), jeśli Button miał problemy, to Jenson o nich opowiada, jeśli działo się coś za kulisami, to komentują to osoby w to zaangażowane. Wszystko jest przedstawione w sposób wyczerpujący z ogólnej perspektywy i z komentarzem zaangażowanych osób. Nagrano wywiady z mnóstwem osób od szefów zespołów przez kierowców na zwykłych pracownikach zespołu skończywszy. Pojawia się nawet Hiroshi Oshima z Hondy, z jedno-funtową monetą, którą dał mu Ross Brawn przejmując zespół.
Serial podejmuje kompleksowo wszystkie tematy. Sporo miejsca poświęcono wycofaniu się Hondy i uratowaniu zespołu przez Brawna i Fry’a, podejmowane są tematy techniczne w tym podwójny dyfuzor, a potem spór o jego legalność, wiele mówi się o planach utworzenia konkurencyjnej serii do F1 (w 2009 roku to był głośny temat), omawiane są wszystkie kolejne wyścigi. Twórcy mieli oczywiście dostęp do archiwum F1, więc jest mnóstwo nagrań z transmisji.
W stosunku do serialu mam tak naprawdę tylko trzy drobne zarzuty. Nie wspomniano w trakcie o systemie KERS, który miał ważny wpływ na tamten sezon. Jeżeli szczegółowo informowali o tym, jak udało się przejąć zespół od Hondy, to zabrakło mi szerszego opowiedzenia o tym, jak po sezonie 2009 zespół kupił koncern Mercedes. W serialu jest tylko informacja o jednym spotkaniu, a potem na zakończenie pojawiają się plansze z informacją na ten temat. Brakowało mi również wywiadów z kilkoma ludźmi. Szkoda, że nie pojawił się Sebastian Vettel ani nikt z McLarena, bo ich spojrzenie mogłoby być ciekawe. Oczywiście w sezonie 2009 działo się wiele innych rzeczy w F1, ale one bezpośrednio nie dotyczyły zespołu Brawn GP, więc ich brak w serialu nie jest moim zdaniem problemem.
Polski zwiastun serialu “Brawn: Niezwykła historia Formuły 1″
Podsumowanie recenzji serialu “Brawn: Niezwykła historia Formuły 1″
Jestem zachwycony tym serialem, bo tak powinno robić się nowoczesne produkcje dokumentalne. Serial przekazuje mnóstwo wiedzy, ale robi to w przystępny sposób. Widać duży budżet serialu na ekranie, bo zdjęcia powstawały na różnych kontynentach, udało się przeprowadzić wywiady z kilkunastoma osobami, odtwarzano również ważne wydarzenia z ich udziałem. Oczywiście zawsze można mieć pretensje, że czegoś nie pokazano, albo mówiono o czymś za mało, ale wtedy serial musiałby mieć więcej odcinków. Strzałem w dziesiątkę było zaangażowanie Keanu Reevesa. Gdyby prowadzącym był jakiś dziennikarz, to serial nie byłby tak „medialny”. Reeves na pewno zainteresował wielu dodatkowych widzów. Liczę na to, że ten serial pokaże innym twórcom jak robić produkcje dokumentalne i doczekamy się ich więcej. Z XXI wieku jest kilka sezonów i historii o F1, które w tej formie świetnie by się oglądało.
Zbiorczy tekst podsumowujący i opisujący seriale o Formule 1, które miały premierę w ostatnich latach znajduje się pod tym linkiem. W nim są również informacje o planowanych produkcjach.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: