Historia i charakterystyka toru Autodromo Jose Carlos Pace w Brazylii. Dane techniczne i schemat toru Interlagos w Sao Paulo. Wyścigi F1 o GP Brazylii i GP Sao Paulo na Autodromo Jose Carlos Pace. Najszybsze okrążenia toru Interlagos w Brazylii.
Historia i podstawowe informacje o torze Autodromo Jose Carlos Pace (Interlagos) w Brazylii
Pełna oficjalna nazwa omawianego toru to „Autódromo José Carlos Pace”. Taka nazwa obowiązuje od 1985 roku, gdy nazwano go na cześć brazylijskiego kierowcy wyścigowego José Carlosa Pace, który zginął w 1977 roku w wypadku lotniczym. Wcześniej tor nazywał się oficjalnie „Interlagos” i ta nazwa do tej pory obowiązuje, ale tylko w języku potocznym. Interlagos znaczy „między jeziorami”, tak nazywa się obszar miasta w którym położony jest tor, bo wokół niego są dwa zbiorniki wodne.
Budowa toru wyścigowego w Sao Paulo rozpoczęła się w 1938 roku i trwała dwa lata. Jego układ był wzorowany na torze Roosevelt Field Raceway z USA. Do 1978 roku był to długi tor, którego nitka liczyła niemal osiem kilometrów. W związku z popularnością F1 udało się ściągnąć tam wyścigi Grand Prix. Pierwszy wyścig, który nie był jeszcze zaliczany do klasyfikacji generalnej rozegrano w 1972 roku, a od kolejnego sezonu tor znalazł się w kalendarzu. Wyścigi odbywały się na nim z jednoroczną przerwą do 1980 roku. Później na dziesięć lat GP Brazylii zostało przeniesione do Rio de Janeiro, skąd pochodził Nelson Piquet, gwiazda F1 tamtych lat.
Tor z powodu nierównej nawierzchni i braku odpowiednich barier był bardzo niebezpieczny. To było głównym powodem wypadnięcia z kalendarza F1. Niewiele zabrakło, a odwołano by już zawody w 1980 roku, bo kierowcy wtedy bardzo protestowali. Dziesięć lat później w znacznym stopniu zmodernizowano tor, jego nitka została skrócona o ponad 3,5 kilometra. Tor stał się znacznie bardziej bezpieczny i odpowiadający standardom Formuły 1, zachowano niektóre sekcje z oryginalnego układu. Powrót F1 do Sao Paulo był możliwy ze względu na Ayrtona Sennę, który pochodził z tego miasta, a który wtedy był niezwykle popularny. Od 1990 roku Autodromo Jose Carlos Pace jest stałym gospodarzem wyścigów Formuły 1 w Brazylii.
Od 2014 roku przez kilka kolejnych lat etapami trwały szerokie prace modernizacyjne, bo tor był bardzo zaniedbany, a Bernie Ecclestone groził z tego powodu nieprzedłużeniem kontraktu. Całościowe koszty prac budowlanych zbliżyły się do 100 mln dolarów. Wymieniono całą nawierzchnię i odwodnienie, zmodernizowano wjazd do alei serwisowej, wyremontowano budynek boksów, wybudowano pomieszczenia gościnne dla zespołów oraz budynek dla mediów i kontroli wyścigu, przykryto dachem cały padok. Obecnie jest to bardzo nowoczesny tor, a pozostały do wykonania jeszcze prace związane z modernizacją i być może budową nowych trybun. Zawody Formuły 1 to coroczne główne wydarzenie na torze w Sao Paulo. Poza nim głównie odbywają się tam zawody krajowych serii i różne lokalne wydarzenia. Tor należy do miasta, kilka lat temu chciano go sprzedać, ale nie znaleziono odpowiedniego kupca. Tor posiada jedną główną konfigurację.
Schemat toru Autodromo Jose Carlos Pace w Brazylii
Charakterystyka toru Autodromo Jose Carlos Pace w Sao Paulo
Tor Autódromo José Carlos Pace jest położony na wysokości około 800 metrów n.p.m. W kalendarzu F1 jedynie obiekt w Meksyku jest zlokalizowany wyżej (o około 1500 metrów). Takie położenie toru w Brazylii wpływa na pracę jednostki napędowej i aerodynamiki, ale w niewielkim stopniu. Nitka toru jest bardzo pofałdowana, a różnica poziomów przekracza 40 metrów. Przejazd przez jedno okrążenie toru Interlagos jest bardzo płynny i szybki. Wyprzedzanie na tym torze należy do stosunkowo łatwych. Są na to dwa bardzo dobre miejsca w strefach DRS, a najlepsze z nich w zakręcie numer jeden. Na starcie nie dochodzi zwykle do wielu zmian pozycji, bo dojazd do zakrętu numer jeden to tylko 280 metrów. Pola startowe są zlokalizowane na nachyleniu, co jest dodatkowym utrudnieniem dla kierowców. Nitka toru jest krótka, co w kwalifikacjach często powoduje problemy z blokowaniem, a w wyścigu szybko dochodzi do dublowania.
Interlagos jest torem, który wymaga kompromisowego ustawienia samochodu. W sektorze pierwszym i trzecim liczy się moc silnika i jak najmniejszy opór aerodynamiczny. W krętym drugim sektorze potrzebny jest jak największy docisk. Wprowadzenie systemu DRS ułatwiło zadanie, bo zespoły stawiają na nieco większy docisk, a w kwalifikacjach otwierając skrzydło notują odpowiednie prędkości maksymalne na prostych.
Pirelli na tor Interlagos w Sao Paulo przywozi najczęściej środkowe mieszanki opon. Tor stawia średnie wymagania dla ogumienia, a to oznacza, że da się przejechać wyścig na jeden pit-stop. Przewaga świeżego ogumienia jest wysoka, a kierowcy nie tracą wiele czasu w alei serwisowej, dlatego opłaca się bardziej dwukrotnie zmieniać opony. Najczęściej w wyścigach F1 stosowane są obie strategie w zależności od indywidualnych wymagań kierowców i zespołów. Względna łatwość wyprzedzania często przechyla szalę na rzecz dodatkowych pit-stopów. Najbardziej obciążona jest prawa przednia opona.
Wyścigi F1 na torze w Brazylii od wielu lat rozgrywane są na przełomie października i listopada. Zwykle temperatura powietrza wynosi 20 – 25 stopni Celsjusza, ale nawierzchnia potrafi rozgrzać się do ponad 50 stopni. Co kilka lat zdarzają się opady deszczu, które zawsze bardzo mocno wpływają na przebieg wyścigu. Prawdopodobieństwo wyjazdu samochodu bezpieczeństwa wynosi 80%. Podczas pięciu ostatnich wyścigów samochód bezpieczeństwa wyjeżdżał aż dziesięć razy, w tym sześć w trakcie deszczowych zawodów w 2016 roku. Podczas jednego z wyścigów nie było neutralizacji.
Dane techniczne toru Autodromo Jose Carlos Pace w Sao Paulo
Długość nitki toru: 4,309 km
Liczba okrążeń wyścigu F1: 71
Dystans wyścigu F1: 305,909 km
Liczba zakrętów: 15 (w tym 10 lewych i 5 prawych)
Kierunek jazdy: przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Przewyższenie: 43 m
Najdłuższy prosta odcinek przejeżdżany z pełnym gazem: 1,3 km
Pojemność trybun: ponad 80 000 miejsc*
Maksymalne przeciążenie w F1: 4,7 G w zakręcie numer 6
Długość alei serwisowej, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości: 388 metrów
Liczba stref DRS: dwie, między zakrętami 3 i 4 oraz między zakrętami 15 i 1
Odległość od pierwszego pola startowego do pierwszego zakrętu po starcie: 280 metrów
Przyczepność limitowana na: przedniej osi „front limited”
* – Trybuny miały zostać rozbudowane przed wyścigiem w 2022 roku.
Najszybsze okrążenia na torze Autodromo Jose Carlos Pace (Interlagos) w Brazylii
Najszybsze okrążenia na torze Autodromo Jose Carlos Pace (Interlagos). Główna konfiguracja tego obiektu nie uległa żadnym zmianom od drobnej modyfikacji w 2000 roku. Wprowadzano za to zmiany związane z wymianą nawierzchni, krawężników oraz modyfikacje stref bezpieczeństwa, co zawsze w pewnym stopniu wpływa na osiągane czasy.
Najlepszy czas uzyskany w kwalifikacjach – 1:07,281 – Lewis Hamilton – Mercedes – 2018 rok
Najlepszy czas uzyskany w wyścigu (oficjalny rekord toru) – 1:10,540 – Valtteri Bottas – Mercedes – 2018 rok
Informacje o torze Autodromo Jose Carlos Pace (Interlagos) od Pirelli
Pirelli określa charakterystykę każdego toru w kalendarzu Formuły 1 w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza najmniej, a 5 najwięcej. Te liczby określane są na przestrzeni całego sezonu, a więc np. w przypadku poziomu docisku aerodynamicznego tor Monza dostaje w tej skali 1, a tor Hungaroring 5.
Trakcja: 3
Hamowanie: 3
Przeciążenia boczne: 3
Obciążenie opon: 3
Poziom docisku aerodynamicznego: 4
Wyścigi Formuły 1 na torze Interlagos w Sao Paulo w Brazylii
Historia wyścigów Formuły 1 w Brazylii sięga początków lat 70. XX wieku. Zawody odbywały się głównie na torze Autodromo Jose Carlos Pace w Sao Paulo, a dziesięć razy na obiekcie Autódromo Internacional Nelson Piquet (Jacarepaguá) w Rio de Janeiro, który już nie istnieje – został zburzony aby zrobić miejsce pod obiekty na Igrzyska Olimpijskie. Formuła 1 jest bardzo popularnym sportem w Brazylii, są tam bardzo duże tradycje kibicowskie dzięki licznemu gronu kierowców, którzy odnosili sukcesy.
Tor Autodromo Jose Carlos Pace (Interlagos) w Sao Paulo od 1990 roku jest stałym organizatorem wyścigów F1, zawodów nie było jedynie w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Obecny pięcioletni kontrakt został podpisany pod koniec 2020 roku i obejmuje zawody do końca sezonu 2025. W związku ze sporem politycznym, miasto Sao Paulo finansuje opłatę licencyjną i w zamian zmieniła się oficjalna nazwa wyścigu z Grand Prix Brazylii na Grand Prix Sao Paulo. Wyścig zyskał także nowego promotora, firmę Brasil Motorsport, której właścicielem jest fundusz inwestycyjny Mubadala z Abu Zabi.
Charakterystyki, dane techniczne i schematy innych torów z kalendarza Formuły 1 znajdziecie na blogu pod tym linkiem w specjalnej kategorii artykułów.