Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Abu Zabi 2020 cz. 1”. Podsumowanie tym razem z powodu dużej objętości opublikuję w dwóch częściach. W tej znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, specjalnych nagród oraz oglądalności telewizyjnej.
Drugą część statystyk poświęconą zespołom, producentom silników wraz z wieloma dodatkowymi ciekawostkami znajdziecie pod tym linkiem.
Osiągnięcia dotyczące kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Max Verstappen po raz pierwszy wygrał wyścig o GP Abu Zabi, a także po raz drugi w tym sezonie i dziesiąty w karierze.
Verstappen po raz pierwszy w tym sezonie i trzeci w karierze wywalczył Pole Position.
Verstappen pierwszy raz prowadził w wyścigu F1 na torze Yas Marina przez co najmniej jedno okrążenie.
Verstappen po raz drugi w karierze wygrał wyścig F1 prowadząc w nim od startu do mety.
Verstappen zanotował 42. podium w karierze.
Verstappen podobnie jak w 2018 roku wywalczył 11 miejsc na podium w sezonie. To jego osobisty rekord. W 2018 roku były o cztery wyścigi więcej niż w 2020 roku, więc wynik z tego sezonu trzeba uznać za lepszy.
Verstappen tylko dwukrotnie wygrał z zespołowym partnerem w kwalifikacjach w Abu Zabi. Tym partnerem w obu przypadkach był Albon.
Verstappen miał szansę na pierwszy wielki szlem w karierze (Pole Position, wygrana, najszybsze okrążenie w wyścigu i prowadzenie przez cały dystans), ale na ostatnim kółku najszybsze okrążenie wykręcił Daniel Ricciardo.
Valtteri Bottas zanotował 56. podium w karierze.
Bottas po raz 79. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. To rekordowa passa w całej historii F1. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Lewis Hamilton wyrównał kolejny rekord Michaela Schumachera. Tym razem chodzi o liczbę miejsc na podium wywalczonych dla jednego zespołu. Ci dwaj kierowcy wywalczyli po 116. podiów dla odpowiednio Mercedesa i Ferrari.
Hamilton zanotował 165. podium w karierze.
Hamilton zanotował dziewiąte podium w GP Abu Zabi na 12. startów. Warto dodać, że Brytyjczyk dwukrotnie miał awarie samochodu w tym wyścigu, gdy jechał na prowadzeniu. Jedynie w 2013 roku finiszował poza podium.
Hamilton zanotował najgorszy wynik w kwalifikacjach na suchym torze w 2020 roku – trzecie miejsce.
Hamilton po raz drugi w karierze na 12. prób nie zakwalifikował się na torze Yas Marina do wyścigu F1 z pierwszego rzędu. Jego najgorszy wynik w kwalifikacjach, to czwarte pole w 2013 roku. Pod względem kwalifikacji Yas Marina jest prawdopodobnie jego najmocniejszym torem.
Hamilton został mistrzem świata w 2020 roku mając 124 punkty przewagi nad drugim kierowcą. Nigdy wcześniej nie miał tak dużej przewagi na koniec roku. Rekordem F1 jest 155 punktów przewagi Vettela w 2013 roku.
Hamilton, Bottas i Verstappen. Tak wyglądała czołowa trójka kierowców w klasyfikacji generalnej zarówno w 2019 i 2020 roku.
Pozostali kierowcy
Alexander Albon podobnie jak Verstappen punktował 12. razy w 2020 roku.
Lando Norris rozpoczął i zakończył sezon 2020 czwartym miejscem w kwalifikacjach. Lepszego miejsca w czasówce w tym roku nie wywalczył.
Norris zdobył prawie dwa razy więcej punktów w sezonie 2020 (97) niż w sezonie 2019 (49).
Carlos Sainz drugi raz z rzędu ukończył sezon na szóstym miejscu w końcowej klasyfikacji. Nigdy nie miał lepszej pozycji.
Sainz zdobył 105 punktów w 2020 roku – najwięcej w karierze.
Daniel Ricciardo po raz drugi w tym sezonie, a także drugi w GP Abu Zabi i 15. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Ricciardo zdobył punkty w jedenastym wyścigu z rzędu.
Ricciardo zdobył ponad dwa razy więcej punktów w sezonie 2020 (119) niż w sezonie 2019 (54). Drugi sezon Australijczyka w Renault był o wiele lepszy niż pierwszy, bo miał także dwa podia.
Ricciardo pierwszy raz w karierze przegrał z zespołowym partnerem kwalifikacje w Abu Zabi.
Pierre Gasly zdobył pierwsze punkty w GP Abu Zabi w karierze.
Esteban Ocon dopiero po raz drugi w sezonie pokonał Daniela Ricciardo w kwalifikacjach. W Abu Zabi pierwszy raz dokonał tego na suchym torze. Wcześniej Ricciardo miał serię 14. zwycięstw z rzędu.
Lance Stroll zdobył pierwsze punkty w GP Abu Zabi.
Sezon 2020 był najlepszym w karierze Strolla zarówno pod względem pozycji w końcowej klasyfikacji (11. miejsce), liczby miejsc na podium (dwa) oraz liczby punktów (75). Stroll zdobył więcej punktów w 2020 roku niż łącznie w trzech wcześniejszych latach.
Kimi Raikkonen w końcowej klasyfikacji sezonu zajął 16. miejsce. To jego zdecydowanie najgorszy sezon w karierze w Formule 1 pod każdym względem.
Sebastian Vettel po raz trzeci w karierze (licząc tylko jego pełne sezony) zdobył mniej punktów niż zespołowy partner. Vettela pokonał Ricciardo w 2014 roku oraz Leclerc w 2019 i 2020 roku.
Sezon 2020 był najgorszym dla Sebastiana Vettela w karierze (liczę tylko jego pełne sezony). Zdobył tylko 33 punkty (więcej zdobył nawet w 2008 roku w Toro Rosso gdy obowiązywała inna punktacja) i zajął dopiero 13. miejsce w końcowej klasyfikacji (do tej pory ósme miejsce było najgorsze).
Vettel trzynasty raz z rzędu nie awansował do Q3 w kwalifikacjach. Wydłużył w ten sposób najgorszą tego typu passę w karierze. Przed tym sezonem jego anty-rekordem było siedem kolejnych sesji kwalifikacyjnych bez awansu do Q3 w 2008 roku w barwach Toro Rosso.
Vettel zajął 14. miejsce w GP Abu Zabi – najgorsze w tym sezonie licząc tylko wyścigi, które ukończył.
Nicholas Latifi to jedyny kierowca, który w tym roku nie zdobył punktów (biorę pod uwagę tylko kierowców, którzy jeździli cały sezon).
Kevin Magnussen tylko jeden raz (sezon 2018) punktował w GP Abu Zabi.
Magnussen nie zdobył punktów w czternastu kolejnych wyścigach. To jego najgorsza passa w karierze. Poprzednią było dziesięć wyścigów z rzędu bez punktów w 2016 roku.
Sergio Perez pierwszy raz nie ukończył GP Abu Zabi. Meksykanin punktował w tym wyścigu siedem razy z rzędu w sezonach 2013 – 2019.
Sergio Perez zakończył sezon na czwartej pozycji w klasyfikacji kierowców, to jego najlepszy wynik w karierze. Jego dotychczasowym najlepszym wynikiem była siódma pozycja w 2016 i 2017 roku.
Pożegnanie Magnussena i Kwiata
Kevin Magnussen stracił miejsce w zespole Haas, co oznacza dla niego roczną przerwę lub koniec kariery w F1. Duńczyk w 2021 roku będzie startował w USA. Magnussen zadebiutował w F1 w sezonie 2014. Wystartował w 119 wyścigach podczas sześciu sezonów. Zdobył 158 punktów, dwa najszybsze okrążenia i jedno podium. Magnussen zapisał się w historii statystyk F1 tym, że zdobył podium w swoim pierwszym starcie. Startował w barwach zespołów McLaren, Renault i Haas.
Daniił Kwiat stracił miejsce w zespole AlphaTauri, co oznacza dla niego roczną przerwę lub koniec kariery w F1. Rosjanin nie ma sprecyzowanych planów na sezon 2021. Kwiat zadebiutował w F1 w sezonie 2014. Wystartował w 110 wyścigach podczas sześciu sezonów. Zdobył 202 punkty, wywalczył trzy podia i jedno najszybsze okrążenie. Startował w barwach zespołów Toro Rosso, Red Bull i AlphaTauri.
Dodatkowe nagrody za sezon 2020
Lewis Hamilton wygrał w tym roku nagrodę “Pirelli Pole Position Award”. Ta nagroda została wprowadzona w 2014 roku i otrzymuje ją kierowca, który w danym roku zdobył najwięcej pierwszych pól startowych. Hamilton zdobył ją po raz piąty. Po jednej wygranej mają Nico Rosberg i Charles Leclerc.
Lewis Hamilton wygrał w tym roku nagrodę “DHL Fastest Lap Award” przyznawaną dla kierowcy, który najwięcej razy w trakcie sezonu wykręci najszybsze okrążenie podczas wyścigu. Brytyjczyk w tym roku sześciokrotnie wykręcił najszybsze okrążenia. Nagrodę “DHL Fastest Lap Award” po raz pierwszy przyznano w 2007 roku. Najczęściej zdobywali ją: Hamilton pięć razy, Vettel trzy razy i Raikkonen dwa razy.
Red Bull wygrał tegoroczną nagrodę “DHL Fastest Pit Stop Award” przyznawaną za najszybsze pit-stopy podczas całego sezonu. Ta nagroda została wprowadzona w 2015 roku, a jej pierwsi zwycięzcy w kolejności to Ferrari, Williams i Mercedes. Od 2018 roku wygrywa już zawsze Red Bull. Od 2017 roku zmieniono punktację prowadzącą do wyłonienia zwycięzcy, która jest obliczana w podobny sposób jak przyznaje się punkty w wyścigach.
Czasy okrążeń
W 2020 roku nie udało się poprawić rekordowych czasów okrążeń toru Yas Marina w Abu Zabi. Zarówno w kwalifikacjach (1:34,779) jak i w wyścigu (1:39,283) pozostały rekordy z 2019 roku, które ustanowił Lewis Hamilton. Max Verstappen w tym roku był najszybszy w kwalifikacjach (1:35,246), a Daniel Ricciardo w wyścigu (1:40,926). Tempo w kwalifikacjach 2020 roku było gorsze z powodu mniejszej przyczepności toru spowodowanej brakiem serii towarzyszących. W wyścigu nikt nie pokusił się o założenie w końcówce miękkich opon, stąd stosunkowo słaby czas najlepszego okrążenia.
Oglądalność GP Abu Zabi 2020 w Polsce
Wyścig o GP Abu Zabi 2020 był transmitowany również przez ogólnodostępny Polsat, a to oznaczało spory wzrost oglądalności. W Polsacie oglądało go średnio 430 000 widzów. Tylko jeden z pięciu pokazanych w tym roku przez Polsat wyścigów miał więcej widzów. W Eleven Sports 1 średnia oglądalność wyniosła 258 000 widzów, co jest wynikiem o ponad 90 000 gorszym niż tydzień wcześniej. Można spekulować, że część poprzednich widzów Eleven wybrała Polsat. Ogółem wyścig oglądało blisko 0,7 mln widzów, co jest jak na polskie warunki bardzo dobrym wynikiem.
F1 Abu Zabi, Nielsen, 4+, amr
Eleven
kwale 161 tys
wyścig 258 tysPolsat wyścig 430 tys
— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) December 14, 2020
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: