Zapraszam na tradycyjne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Francji 2018. Sukcesy Lewisa Hamiltona oznaczają, że dominuje on w tym zestawieniu. Warto zwrócić uwagę także na osiągnięcia m.in. Raikkonena, Alonso czy Leclerca.
Statystyki dotyczące Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton wygrał wyścig F1 po raz pierwszy na torze Paul Ricard oraz o GP Francji, po raz trzeci w tym sezonie oraz po raz 65. w karierze.
Hamilton wygrał co najmniej jeden wyścig na każdym torze obecnym w tegorocznym kalendarzu F1.
Hamilton zanotował 44 zwycięstwa w barwach zespołu Mercedesa.
Hamilton po raz 42. wygrał wyścig po starcie z Pole Position. Brytyjczyk poprawił należący do niego rekord F1.
Hamilton po raz pierwszy wygrał wyścig F1 na torze Paul Ricard. To oznacza, że w swojej karierze wygrał wyścigi na 26. różnych torach. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Michael Schumacher, który wygrywał na 23. różnych obiektach. Hamilton ścigał się podczas swojej kariery na 30. różnych torach i nigdy nie wygrał wyścigu na Magny-Cours we Francji, Buddh International Circuit w Indiach, Yeongam w Korei Południowej oraz ulicznym torze w Walencji.
Hamilton po raz pierwszy w karierze wygrał wyścig F1 o GP Francji. Dzięki temu Hamilton został samodzielnym rekordzistą pod względem liczby zwycięstw w różnych Grand Prix. Ma ich na koncie 23. i wyprzedza Michaela Schumachera, który wygrywał 22. różne Grand Prix. Hamilton wygrywał wyścigi o GP Japonii, USA i Niemiec na dwóch różnych torach, stąd różnice w liczbie zwycięstw na różnych torach i w różnych Grand Prix.
Hamilton po raz trzeci w tym sezonie i 75. w karierze wywalczył Pole Position.
Hamilton po raz pierwszy wywalczył Pole Position na torze Paul Ricard. Poprawił tym samym rekord F1 pod względem liczby PP na różnych torach. Hamilton zdobył PP na 27. różnych obiektach i wyprzedza w tym zestawieniu Sebastiana Vettela – 23. Hamilton w swojej karierze nie zdobył PP tylko na torach Magny-Cours we Francji, Istanbul Park w Turcji oraz na Buddh International Circuit w Indiach.
Hamilton pierwszy raz zdobył Pole Position do wyścigu o GP Francji. Dzięki temu został samodzielnym rekordzistą pod względem liczby PP do różnych Grand Prix. Ma ich teraz na koncie 24., a drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Sebastian Vettel – 23. Hamilton zdobył PP do GP Japonii, USA i Niemiec na dwóch różnych torach.
Hamilton co najmniej raz zdobył Pole Position na każdym torze obecnym w tegorocznym kalendarzu F1.
Hamilton ma już na swoim koncie 123. podia w F1.
Hamilton po raz pierwszy finiszował na podium w wyścigu na torze Paul Ricard. Ma w tej chwili podia na 29. różnych torach i razem z Alainem Prostem zajmuje drugie miejsce w tym zestawieniu. Prowadzi Kimi Raikkonen, który zdobył podia na 30. różnych torach.
Hamilton wydłużył rekordową passę w historii Formuły 1 zdobywając punkty w 33. kolejnym wyścigu.
Hamilton ukończył 33. wyścig z rzędu, czym wyrównał należący do Nicka Heidfelda rekord F1. Heidfeld w latach 2007 – 2009 również finiszował w 33. kolejnych wyścigach.
Statystyki dotyczące pozostałych kierowców
Max Verstappen po raz trzeci w sezonie oraz 14. w karierze finiszował na podium. Po raz pierwszy w tym roku zajął drugie miejsce.
Kimi Raikkonen zanotował 95. podium w karierze. Fin zbliża się do zajmującego piąte miejsce w tej klasyfikacji Fernando Alonso – 97 miejsc na podium.
Raikkonen po raz 40. zajął trzecie miejsce na mecie. Fin ma zdecydowanie najwięcej trzecich miejsc w historii F1. Kolejni kierowcy (Barrichello i Alonso) zdobyli po 28. trzecich miejsc.
Raikkonen po raz pierwszy w karierze finiszował na podium w wyścigu na torze Paul Ricard. Dzięki temu został samodzielnym rekordzistą Formuły 1 pod względem liczby torów na których zdobywał podia – 30 różnych obiektów. Wyprzedza wspomnianych wyżej: Prosta i Hamiltona, którzy zdobyli podia na 29. różnych torach.
Raikkonen zanotował 25. miejsc na podium (drugie lub trzecie miejsca) od ostatniego zwycięstwa. To zdecydowany rekord F1, który od pewnego czasu poprawia.
Raikkonen po raz 102. zdobył punkty w wyścigu Formuły 1 startując w zespole Ferrari. W barwach Ferrari częściej punktowali tylko Michael Schumacher – 145 razy oraz Felipe Massa – 103 razy.
Raikkonen wystartował w 138. wyścigu w barwach zespołu Ferrari. Tylko trzech kierowców ma na koncie więcej wyścigów w jednym zespole. Raikkonen wkrótce poprawi wynik Felipe Massy (139 wyścigów w barwach Ferrari). Do końca sezonu pozostało 13 wyścigów, więc powinien także wyprzedzić Davida Coultharda (150) w McLarenie. Na czele jest Michael Schumacher – 180 wyścigów w Ferrari.
Raikkonen wziął udział w dziewięciu wyścigach o GP Francji. Ukończył wszystkie z nich i zawsze zdobywał punkty.
Kimi Raikkonen i Sebastian Vettel po cztery razy stali w tym roku na podium.
Daniel Ricciardo po raz trzeci w tym sezonie zajął czwarte miejsce na mecie.
Sebastian Vettel w tym roku wygrywa wyścigi oraz zdobywa Pole Position na torach leżących poza Europą (nie zaliczam Azerbejdżanu do Europy).
Kevin Magnussen zdobył już w tym roku 27 punktów, czyli więcej niż udało mu się wywalczyć w całym sezonie 2017 (19 punktów).
Valtteri Bottas po raz 11. w karierze wystartował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu.
Bottas po raz trzeci w tym sezonie i szósty w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Carlos Sainz zdobył punkty w szóstym kolejnym wyścigu, czym kolejny raz wyśrubował swoją rekordową passę.
Nico Hulkenberg zajął dziewiąte miejsce w wyścigu, co jest jego najgorszym wynikiem w sezonie biorąc pod uwagę wyścigi, które ukończył.
Charles Leclerc zdobył w tym sezonie tyle samo punktów (11), co jego zespołowy partner Marcus Ericsson przez całą karierę. Ericsson potrzebował 84. wyścigów, aby zdobyć 11 punktów, a Leclerc tylko ośmiu.
Stoffel Vandoorne jest jedynym zawodnikiem w tym sezonie, który przegrał z zespołowym partnerem wszystkie sesje kwalifikacyjne.
Fernando Alonso wystartował w 299. wyścigach F1.
Alonso nie ukończył wyścigu we Francji, ale został w nim sklasyfikowany (sklasyfikowany, czyli przejechał 90% dystansu wyścigu). Tym samym został samodzielnym rekordzistą w historii F1 pod tym względem. Alonso został sklasyfikowany w 245. wyścigach F1. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Jenson Button – 244 wyścigi w których został sklasyfikowany.
Alonso przejechał przez całą karierę w wyścigach F1 już 81 091 kilometrów. Awansował na drugie miejsce w tym zestawieniu i brakuje mu tylko 117 kilometrów do rekordu F1 autorstwa Michaela Schumachera.
Tylko dwóch kierowców zdobywa punkty we wszystkich wyścigach tego sezonu: Hamilton i Vettel. Poza tą dwójką jeszcze tylko Carlos Sainz dojechał do mety w każdym wyścigu.
Tor Paul Ricard powrócił do kalendarza F1 po 28 latach przerwy. Podczas ostatniego wyścigu F1 na tym torze w 1990 roku tylko połowa obecnych kierowców F1 była już na świecie. Natomiast podczas poprzedniego GP Francji 2008 na torze Magny-Cours w stawce było tylko czterech z obecnych kierowców (Alonso, Raikkonen, Hamilton i Vettel).
Statystyki dotyczące zespołów
Mercedes zdobywa co najmniej jedno podium od 22. kolejnych wyścigów, wyrównali tym samym wynik Ferrari z lat 2003 – 2005. W historii F1 tylko dwukrotnie zanotowano dłuższe tego typu passy. Rekordzistą jest zespół Ferrari, który w latach 1999 – 2002 miał swojego kierowcę na podium w 53. kolejnych wyścigach.
W pięciu z ostatnich sześciu wyścigów F1 na podium byli reprezentanci trzech różnych zespołów.
Zespół Renault zdobył w tym roku już więcej punktów (62) niż przez cały sezon 2017 (57).
Kierowca Saubera (Leclerc) awansował do Q3 w kwalifikacjach po raz pierwszy od GP Włoch 2015 (Ericsson).
McLaren nie zdobył punktów od GP Hiszpanii.
Bolid z silnikiem Mercedesa wygrał 165. wyścig F1.
Wyścigi F1 rozgrywano na torze Paul Ricard 14. krotnie przed powrotem w 2018 roku i nigdy Mercedes nie był w nich obecny, ani jako zespół, ani jako producent silników.
Czasy okrążeń
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie w historii tej konfiguracji toru Paul Ricard. Hamilton podczas kwalifikacji osiągnął czas 1:30,029.
Valtteri Bottas ustanowił nowy rekord toru (najszybsze okrążenie z wyścigu) w historii tej konfiguracji obiektu Paul Ricard. Bottas w wyścigu na 41. okrążeniu ustanowił czas 1:34,225.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: