Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Francji 2019″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów i silników. Są także dane o frekwencji i oglądalności telewizyjnej.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton po raz drugi we Francji, szósty w tym sezonie oraz 79. w karierze wygrał wyścig Formuły 1.
Hamilton po raz 49. wygrał wyścig po starcie z Pole Position. Brytyjczyk jest pod tym względem od pewnego czasu rekordzistą.
Hamilton po raz drugi we Francji, trzeci w tym sezonie i 86. w karierze wywalczył Pole Position.
Hamilton po raz 60. w karierze wywalczył Pole Position w barwach Mercedesa.
Hamilton zanotował 142. podium w karierze. Teoretycznie może wyrównać rekord Schumachera, jeśli w tym roku ukończy każdy wyścig na podium. Schumacher ma na swoim koncie 155 miejsc na podium.
Hamilton zdobył punkty w 200. wyścigu F1 w karierze. Dla Brytyjczyka był to 237. wyścig, więc zdobywał punkty w 84,39% swoich startów. Tylko Schumacher (221), Raikkonen (209) i Alonso (202) częściej zdobywali punkty.
Hamilton po raz czwarty w tym sezonie i 18. w karierze prowadził w wyścigu od startu do mety.
Hamilton zanotował najlepszy początek sezonu w swojej karierze: sześć zwycięstw w pierwszych ośmiu wyścigach.
Hamilton wygrał kwalifikacje, wyścig oraz prowadził przez cały jego dystans. Do wielkiego szlema zabrakło mu tylko najszybszego okrążenia w wyścigu, które wykręcił Sebastian Vettel.
Statystyki dotyczące pozostałych kierowców
Valtteri Bottas zanotował 37. podium w karierze.
Leclerc zanotował trzecie podium w karierze. Kierowca z Monako jeszcze nie miał okazji stać na jednym z dwóch najwyższych stopni podium.
Sebastian Vettel po raz pierwszy we Francji i w tym sezonie oraz 37. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu F1.
Vettel pierwszy raz zdobył bonusowy punkt za najszybsze okrążenie w wyścigu w karierze.
Kimi Raikkonen wziął udział w dziesięciu wyścigach o GP Francji. Ukończył wszystkie z nich i zawsze zdobywał punkty.
Raikkonen zajmując siódme miejsce wyrównał swój tegoroczny najlepszy wynik i przerwał passę trzech wyścigów bez punktów.
Raikkonen wystartował w 300. wyścigu F1. Fin był zgłoszony do 302 weekendów wyścigowych, ale dwukrotnie nie ruszył do wyścigu. Pojawiają się wątpliwości co do jeszcze jednego startu w GP Belgii 2001 dlatego w jednych źródłach odczytacie 299, a w innych o 300 wyścigach. Fin w GP Belgii 2001 ruszył do wyścigu, potem miał awarię, a wyścig został przerwany. We wznowieniu nie wziął udziału.
Lando Norris zanotował najlepszy wynik w kwalifikacjach w karierze – piąte miejsce.
Pierre Gasly punktował w czwartym kolejnym wyścigu – rekord kariery.
Gasly zawsze dojeżdża w tym sezonie do mety za swoim zespołowym partnerem.
Daniel Ricciardo wyraźnie poprawił swoją formę, bo po raz czwarty z rzędu awansował do Q3 i po raz siódmy z rzędu pokonał w kwalifikacjach Nico Hulkenberga.
Daniił Kwiat po raz 59. wystartował do wyścigu F1 w barwach zespołu Toro Rosso i jest już samodzielnym rekordzistą pod względem liczby wyścigów za kierownicą bolidu tej stajni.
Lance Stroll w tym sezonie zawsze odpada z dalszej rywalizacji w pierwszym segmencie kwalifikacji. Licząc razem z ubiegłym sezonem, to ma obecnie najsłabszą w całej stawce passę 12. eliminacji w Q1 w kwalifikacjach z rzędu.
Antonio Giovinazzi zanotował najlepszy wynik w kwalifikacjach w karierze – dziesiąte miejsce.
Robert Kubica pierwszy raz pokonał zespołowego partnera w wyścigu w tym roku.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Mercedes po raz 63. w historii w komplecie zajął pierwszy rząd na starcie czym ustanowili nowy, samodzielny rekord F1.
Mercedes zanotował szósty dublet w tym roku.
Mercedes zanotował 50. dublet w swojej historii startów w Formule 1. Więcej dubletów ma tylko Ferrari – 83.
Mercedes zanotował po raz trzeci w swojej historii passę 10 zwycięstw z rzędu. Rekord F1 wynosi 11 kolejnych zwycięstw (McLaren w 1988 roku). Mercedes w Austrii będzie celował w wyrównanie tego rekordu. Ich dwie poprzednie tego typu próby w dość spektakularny sposób się nie powiodły (wewnętrzna kolizja i awaria silnika).
Obaj kierowcy Mercedesa nie ukończyli GP Austrii 2018 z powodu awarii. W kolejnych 20. wyścigach Hamilton zawsze finiszował w czołowej czwórce, a Bottas w czołowej piątce.
McLaren drugi raz w tym roku miał obu kierowców w punktach.
McLaren miał dwóch kierowców na starcie w czołowej szóstce po raz pierwszy od GP Włoch 2014.
Pozostałe ciekawostki
Sergio Perez i George Russell to jedyni kierowcy, którzy w tym roku są niepokonani w wewnątrz-zespołowych pojedynkach w kwalifikacjach.
Pierre Gasly to pierwszy Francuz od 2003 roku, który zdobył punkt w domowym wyścigu. Poprzednim był Olivier Panis w 2003 roku.
Mechanicy Williamsa wykonali najszybszy pit-stop w tym sezonie osiągając czas 1,97 sekundy podczas obsługi bolidu Roberta Kubicy.
Czasy okrążeń
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie w historii obecnej konfiguracji toru Paul Ricard we Francji. Hamilton podczas trzeciego segmentu kwalifikacji osiągnął czas 1:28,319. Brytyjczyk poprawił własny rekord z 2018 roku, który wynosił 1:30,029.
Sebastian Vettel ustanowił nowy rekord toru (najszybsze okrążenie z wyścigu) Paul Ricard we Francji. Vettel na 53. kółku wyścigu wykręcił czas 1:32,740. Poprzedni rekord wynosił – 1:34,225 i został ustanowiony w 2018 roku przez Valtteriego Bottasa.
Frekwencja na GP Francji 2019
Przeczuwam, że organizatorzy celowo podali zawyżone liczby, bo nie wierzę w dane o frekwencji przez nich przedstawione. Poinformowano, że tegoroczna weekendowa frekwencja wyniosła 135 000 osób (od czwartku do niedzieli). Rok temu podano, że frekwencja wyniosła 150 000 przez weekend, jak również w innym komunikacie, że było to 165 000 kibiców. Rok temu z uwagi na problemy z dojazdem na tor, wiele osób mimo zakupionych biletów nie dotarło – stąd dwie liczby. Tor Paul Ricard mieści 65 000 kibiców. Trybuny w piątek i sobotę były puste, a niedzielę na wyścigu było maksymalnie 50 000 ludzi (nie podali konkretnych liczby dla poszczególnych dni). Wydaje mi się, że zastosowano jeden ze sposobów na podbicie ogólnej frekwencji, bo sądząc po trybunach w czasie poszczególnych sesji, to tylu kibiców nie było. Winne są zeszłoroczne problemy z dojazdem, które zniechęciły kibiców. Nie pomogła nawet cała seria sponsorowanych artykułów wychwalających tor zamieszczana w wielu mediach w ostatnich tygodniach.
Oglądalność GP Francji 2019 w Polsce
Oglądalność F1 w tym sezonie w Polsce w tym sezonie często podlega znacznym wahaniom. Wyścig o GP Francji na antenie Eleven Sports 1 oglądało 168 000 widzów, czyli o 83 000 widzów mniej niż dwa tygodnie temu GP Kanady. Z drugiej strony w TVP Sport zanotowano spory wzrost (o 88 000 widzów) do poziomu 296 000 widzów. Łącznie daje to wynik ponad 460 000 widzów.
F1 GP Francji
Eleven
kwalifikacje 114 tys
wyścig 168 tysTVP Sport
wyścig od 45 minuty 296 tys— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) 24 czerwca 2019
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: