Zapraszam na recenzję książki „Surviving to drive” Guenthera Steinera, która odpowiada o sezonie 2022 w F1 z perspektywy szefa zespołu Haas. To jedna z najlepszych książek o F1 jaką miałem okazję przeczytać.
Recenzja książki „Surviving to drive” Guenthera Steinera
Kiedy usłyszałem pierwszy raz, że Guenther Steiner będzie wydawał swoją książkę i to jeszcze pod tytułem sugerującym związek z serialem Netflixa o F1, to pomyślałem, że to jest zwykły skok na kasę, a szef Haasa wykorzystuje swoje pięć minut sławy. Później jeszcze pojawiła się informacja, że książkę w jego imieniu napisze ghostwriter niezwiązany z F1 (jego nazwisko nigdzie nie padło), to tym bardziej myślałem, że nie warto się tym interesować. Myślałem, że to będzie ugrzeczniona książka opisująca F1 z perspektywy Steinera, przygotowana tak aby dużo ludzi ją kupiło, bo ma tytuł naśladujący nazwę serialu. Moje obawy okazały się zupełnie bezzasadne, bo książka jest unikalna i bardzo dobrze się ją czyta.
Guenther Steiner to pierwszy szef zespołu F1, który w formie dziennika opisał cały sezon ze swojej perspektywy. Dostał zgodę od właściciela Haasa na publikację takiej książki. Steiner opisuje samą końcówkę 2021 roku oraz cały 2022 roku, wplatając w to kilka opowieści z poprzednich lat. Książka jest opisana w formie dziennika, a więc są podane daty i godziny, a autor opisuje co wydarzyło się danego dnia lub od ostatniego meldunku. Zrobienie książki w takim stylu, to jest prawdziwy strzał w dziesiątkę. Sezon 2022 z perspektywy Haasa był bardzo ciekawy, dużo działo się za kulisami, najpierw konieczność zerwania umowy z Uralkali i Mazepinem, pilny wybór nowego kierowcy, później poszukiwanie nowego sponsora, niepewna pozycja Schumachera, wiele pechowych występów w kwalifikacjach i wyścigach, ale również sukcesy.
Jeżeli ktoś oglądał serial Netflixa o Formule 1 lub inne nagrania z udziałem Guenthera Steinera, ten wie, że szef Haasa często przeklina i nie gryzie się w język. W książce ten styl wypowiedzi jest zachowany. Jest dużo przekleństw, nic nie zostało ocenzurowane. Być może znajdą się osoby, którym taki styl nie będzie pasował, ale Steiner tak zawsze mówi, więc książka to wiernie oddaje. Pod tym linkiem znajdziecie fragment książki, w którym doskonale widać styl. Całość jest napisana podobnym językiem.
Podobało mi się, że Steiner powiedział o wielu zakulisowych rzeczach, a związku z tym, że jest to dziennik, to możemy odtworzyć różne wydarzenia z 2022 roku. Wiadomo kiedy ostatecznie zdecydowali o rezygnacji z Schumachera, ile czasu trwało poszukiwanie nowego sponsora tytularnego itp. Wiele takich szczegółów jest zawartych, co pozwala przypomnieć sobie sezon 2022 z perspektywy Haasa. Nie brakuje również starszych historii. Steiner szeroko opowiada o tym, jak powstał zespół Haas czy gdzie wcześniej pracował w Formule 1. Dużo miejsca zajmuje niesamowita opowieść o jego udziale w Rajdzie Dakar. Steiner pracował w wielu miejscach, jest od dawna związany ze sportami motorowymi, więc ma wiele anegdot do opowiedzenia.
Polskie wydanie i tłumaczenie książki „Surviving to Drive. Życie dla jazdy. Rok z życia szefa zespołu F1”
Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwo SQN. Oficjalna premiera odbyła się 26 kwietnia 2023, niemal równolegle z premierą światową (książka ukazała się jednocześnie w kilku językach). Książka liczy 384 strony, ma wkładkę ze zdjęciami (16 stron) i została wydana w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Książka jest również dostępna w formie e-booka.
Polskie tłumaczenie jest bardzo dobre, zostało przygotowane przez doświadczonego tłumacza książek o F1 Bartosza Sałbuta. W książce są jedynie pojedyncze, drobne literówki, nie ma żadnych błędów merytorycznych czy ortograficznych. Krótko mówiąc została bardzo dobrze przygotowana. Co ważne udało się w tłumaczeniu oddać dobrze język oryginału, więc nie brakuje przekleństw, nie było to cenzurowane.
Podsumowanie recenzji i ocena
Książka „Surviving to Drive. Życie dla jazdy. Rok z życia szefa zespołu F1”, to bardzo udana pozycja, w której nie brakuje faktów, anegdot i humoru. Guenther Steiner dokładnie i szczerze opisał przebieg sezonu 2022 ze swojej perspektywy i zespołu, którym kieruje. Można dowiedzieć się konkretów o tym, kiedy zapadały decyzje o kierowcach i sponsorach, co działo się za kulisami. W książce nie brakuje przekleństw, kto oglądał Steinera w serialu Netflixa, to wie, że to jest jego styl wypowiedzi. Nic nie cenzurowano na potrzeby książki, dlatego jej styl jest niepowtarzalny. Bardzo polecam tę książkę wszystkim kibicom F1, a dla fanów zespołu Haas i Guenthera Steinera, to pozycja obowiązkowa. „Surviving to Drive” dołączy do bardzo wąskiego grona książek o F1, które zawsze polecam, gdy ktoś pyta mnie, które są najlepsze.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: