Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Australii 2022″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń i frekwencji.
Osiągnięcia kierowców, który finiszowali na podium
Charles Leclerc wygrał drugi wyścig w tym sezonie i czwarty w karierze.
Leclerc wygrywa jedynie wyścigi F1 do których startuje z Pole Position.
Leclerc po raz pierwszy w Australii i 11. w karierze wywalczył Pole Position.
Leclerc zanotował 16. podium w karierze.
Leclerc po raz trzeci w tym sezonie i siódmy w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Leclerc zanotował trzy najszybsze okrążenia z rzędu. Poprzedni raz taką serię w F1 miał Hamilton w 2014 roku.
Leclerc po raz drugi w karierze wywalczył hat-trick: Pole Position, wygrana i najszybsze okrążenie w wyścigu.
Leclerc pierwszy raz w karierze prowadził przez cały dystans wyścigu F1.
Leclerc po raz pierwszy w karierze wywalczył wielki szlem: Pole Position, wygrana i najszybsze okrążenie w wyścigu oraz prowadzenie przez cały dystans wyścigu.
Od 2011 roku, jeśli ktoś zdobywa wielkim szlem w F1, to zostaje w tym samym sezonie mistrzem świata.
Sergio Perez zanotował 16. podium w karierze.
Drugie miejsce Pereza to jego zdecydowanie najlepszy wynik w Australii. Do tej pory najlepszym miejscem było siódme w 2017 roku.
Perez dopiero po raz drugi w karierze awansował do Q3 w kwalifikacjach w Australii. W 2022 roku zajął trzecie miejsce, a wcześniej jego najlepszym wynikiem była dziewiąta pozycja w 2016 roku.
Perez ma więcej punktów niż Verstappen. Pierwszy raz zdarza się taka sytuacja odkąd są zespołowymi partnerami.
George Russell zanotował drugie podium w karierze. Było to jego pierwsze „prawdziwe” podium, bo pierwszy raz stał na podium po GP Belgii 2021, czyli wyścigu w którym przejechano tylko dwa kółka za samochodem bezpieczeństwa.
Russell w tym roku kończy wyścigi w czołowej piątce.
Pozostali kierowcy
Lewis Hamilton zajął piąte miejsce w kwalifikacjach, co było jego najgorszym wynikiem w Australii od 2010 roku, gdy był 11.
Lando Norris zajął piąte miejsce w wyścigu. To jego pierwszy finisz w TOP5 od drugiego miejsca w GP Włoch 2021.
Esteban Ocon pierwszy raz w karierze awansował do Q3 w Australii.
Ocon w tym roku zawsze finiszuje w czołowej siódemce w wyścigach.
Pierre Gasly pierwszy raz punktował w Australii.
Alexander Albon po raz pierwszy zdobył punkt jako kierowca Williamsa.
Valtteri Bottas zakończył swój udział w sesji kwalifikacyjnej na drugim segmencie. W ten sposób skończyła się jego rekordowa w całej historii F1 seria 103. kolejnych awansów do Q3 w kwalifikacjach. Bottas poprzedni raz nie awansował do Q3 w finale sezonu 2016. Podział kwalifikacji na trzy segmenty wprowadzono w 2006 roku i od tego momentu wynik Bottasa jest rekordowy. W całej historii F1 dwaj kierowcy mieli dłuższą serię kolejnych finiszów w TOP10 w kwalifikacjach: Ayrton Senna (137) i Alain Prost (109). W ostatnich latach długie serie kolejnych awansów do Q3 mieli: Hamilton (71), Rosberg (60) i Raikkonen (52)
Mick Schumacher pierwszy raz wygrał z Magnussenem w kwalifikacjach.
Fernando Alonso awansował do Q3 w kwalifikacjach w Australii po raz pierwszy od 2014 roku.
Drugie miejsce w kwalifikacjach Maxa Verstappena, to jego najlepszy wynik w karierze w Australii. Do tej pory jego rekordem była czwarta pozycja.
Verstappen nie ukończył dwóch wyścigów w 2022 roku z powodu awarii. W całym 2021 roku tylko jeden raz nie ukończył wyścigu z powodu problemów technicznych (awaria opony w Baku).
Sebastian Vettel po raz piąty nie dojechał do mety w Australii.
Vettel zanotował najgorsze kwalifikacje w Australii w karierze.
Carlos Sainz nie ukończył wyścigu, a więc zakończyła się najlepsza w jego dotychczasowej karierze passa 17. wyścigów z rzędu z punktami.
Sainz zakopał się w żwirze na początku wyścigu, a więc nie został sklasyfikowany. Zakończyła się jego passa 31. kolejnych wyścigów w których był klasyfikowany (trzeba przejechać 90% dystansu). Tylko sześciokrotnie w historii F1 ktoś miał lepszą serię.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Ferrari zanotowało 240. zwycięstwo w Formule 1.
Ferrari wygrało trzy z czterech ostatnich wyścigów F1 w Australii.
Ferrari rozpoczęło sezon od pięciu podiów podczas trzech pierwszych wyścigów. Poprzedni raz równie dobry start sezonu mieli w 2001 roku. Wtedy w pierwszych trzech wyścigach mieli łącznie identyczne wyniki jak w 2022 roku.
Poprzednim kierowcą Ferrari, który zdobył Pole Position do GP Australii był Kimi Raikkonen w 2007 roku. Później wygrał ten wyścig i został mistrzem świata. Leclerc również wygrał GP Australii po starcie z PP. Czy wygra również mistrzostwo, to się dopiero okaże.
Od 2015 roku kierowcy Ferrari zawsze w komplecie w kwalifikacjach w Australii zajmowali miejsca w czołowej piątce. Dziewiąte miejsce Sainza w czasówce w 2022 roku przerwało tę serię.
Poprzednim kierowcą Ferrari, który wywalczył wielki szlem był Fernando Alonso w GP Singapuru 2010.
Bolid Ferrari po raz drugi w tym roku był na prowadzeniu przez cały dystans wyścigu.
Poprzednim kierowcą Red Bulla, który ruszał do GP Australii z pierwszego rzędu był Ricciardo w 2014 roku. Od 2014 roku wyniki Red Bulla w Australii są mocno przeciętne.
Mercedes to jedyny zespół, którego kierowcy zawsze zdobywają punkty w 2022 roku.
McLaren zdobył najwięcej punktów w Australii od 2014 roku.
Kierowcy McLarena w komplecie awansowali do Q3 w kwalifikacjach. W dwóch poprzednich czasówkach w tym sezonie nie mieli żadnego kierowcy w Q3.
Czwarte miejsce Norrisa w kwalifikacjach, to najlepszy wynik zawodników McLarena w Australii od czwartego miejsca Magnussena w 2014 roku.
Poprzedni raz Williams zdobył punkty w Australii w 2017 roku.
Kierowcy Haasa pierwszy raz dojechali do mety w GP Australii i nie zdobyli punktów. W poprzednich startach w tym kraju zawodnicy Haasa albo finiszowali na szóstym miejscu, albo nie dojeżdżali do mety.
Aston Martin to jedyny zespół, który w tym roku nie zdobył jeszcze punktu.
Pozostałe ciekawostki
GP Australii 2022 było pierwszym wyścigiem F1 rozgrywanym przy dziennym świetle od GP Sao Paulo w połowie listopada zeszłego roku.
W każdym tegorocznym wyścigu dochodziło do neutralizacji i wyjazdu samochodu bezpieczeństwa.
W latach 2010 – 2019 kwalifikacje w Australii wygrywali tylko Vettel i Hamilton. Leclerc przerwał ich dominację.
Poprzedni raz zdobywca Pole Position wygrał GP Australii w 2015 roku.
Po raz pierwszy odkąd w F1 stosowane są hybrydowe silniki V6 Turbo kwalifikacji w Australii nie wygrał Hamilton.
Vettel podczas całego weekendu wyścigowego przejechał 48. okrążeń. Dystans wyścigu w Melbourne liczy 58 kółek. Taka mała liczba okrążeń jest spowodowana kraksami i awariami.
Vettel w ten weekend jeździł po torze Albert Park bolidem F1, skuterem i ładowarką teleskopową firmy JCB.
Leclerc, Perez i Russell zanotowali swoje pierwsze podia w Australii.
W związku z odwołaniem wyścigów w Australii w 2020 i 2021 roku, dla czwórki kierowców był to debiut na tym torze: Latifi, Tsunoda, Schumacher i Zhou.
Żaden Australijczyk nigdy nie stał na podium w domowym wyścigu.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy w GP Australii 2022
Układ toru Albert Park Circuit został w kilku miejscach zmieniony, co przełożyło się na wyższe średnie prędkości, a tym samym krótsze czasy okrążeń. Nie da się wyników z 2022 roku porównywać do wcześniejszych, rekordy liczą się od nowa. Zmiany w układzie toru Albert Park sprawiły, że jest on wyraźnie szybszy. W 2019 roku gdy Hamilton ustanawiał poprzedni kwalifikacyjny rekord okrążenia, to jechał ze średnią prędkością 237,194 km/h. Leclerc w 2022 roku jechał ze średnią prędkością 244,012 km/h.
Charles Leclerc wygrał kwalifikacje do GP Australii 2022 z czasem 1:17,868. Jest to nowy kwalifikacyjny rekord tego obiektu.
Charles Leclerc ustanowił najlepszy czas okrążenia podczas wyścigu, a tym samym oficjalny rekord toru. Monakijczyk na 58. kółku wykręcił czas na poziomie 1:20,260.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Mick Schumacher. Niemiec w punkcie pomiaru prędkości maksymalnej odnotował 326,2 km/h. Jest to rezultat o 4,3 km/h lepszy niż wynik Pierre’a Gasly’ego z 2019 roku.
Najszybszy pit-stop podczas GP Australii 2022 wykonali mechanicy Red Bulla, którzy na 20. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Maxa Verstappena w 2,27 sekundy.To najszybszy pit-stop w tym sezonie.
Frekwencja na GP Australii 2022
Frekwencja na GP Australii 2022 była rekordowa odkąd ten wyścig odbywa się na torze Albert Park w Melbourne. Organizatorzy podali, że w czwartek na torze było 55 107 kibiców, w piątek 112 446, w sobotę 123 247, a w niedzielę 128 294. Łączna frekwencja dla czterodniowego weekendu wyniosła 419 114 kibiców. Więcej szczegółów na temat tego wyniku, porównanie z dziesięcioma ostatnimi wizytami F1 w Australii oraz ogólnymi rekordami z historii F1 znajdziecie pod tym linkiem w osobnym artykule.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: