Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Rosji 2021″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń i frekwencji na trybunach.
Osiągnięcia kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Lewis Hamilton wygrał piąty wyścig w tym sezonie, a także po raz piąty w Rosji i setny w karierze.
Hamilton wygrał 100 wyścigów w Formule 1. Składa się na to 79 zwycięstw w barwach Mercedesa i 21 w barwach McLarena. Hamilton przez całą karierę korzysta z bolidów z silnikiem Mercedesa. Brytyjczyk wygrywał co najmniej jeden raz w każdym z 15. sezonów w F1, a także na 29. różnych torach. Najwięcej razy wygrywał na torach Silverstone i Hungaroring po osiem razy.
Hamilton wygrał GP Rosji startując z czwartego pola. Do tej pory zwycięzcy tego wyścigu ruszali zawsze z trzech pierwszych pól.
Hamilton siedem razy na osiem startów ukończył GP Rosji na podium.
Lewis Hamilton zanotował 176. podium w karierze.
Hamilton zawsze finiszuje w GP Rosji w czołowej czwórce.
Hamilton jako pierwszy kierowca w historii przekroczył barierę 4 000 punktów w Formule 1. Obecnie ma ich 4 024,5.
Hamilton wygrał wyścig z bardzo dużą przewagą 53,271 sekundy nad drugim kierowcą. Takie różnice we współczesnej F1 to rzadkość. Poprzedni raz zwycięzca miał większą przewagę w GP Wielkiej Brytanii 2008 – 68,577 sekundy i był nim również Hamilton.
Max Verstappen zanotował 53. podium w karierze.
Verstappen drugi raz z rzędu zajął drugie miejsce w GP Rosji.
Verstappen startował z 20. pola, a więc zyskał na mecie 18. pozycji. To najlepszy wynik w tym sezonie.
Verstappen taktycznie zrezygnował z walki o pozycje w kwalifikacjach, bo wiedział, że z powodu kary wystartuje z końca stawki. W ten sposób dobiegła końca jego seria 23. kolejnych kwalifikacji w których zajmował jedno z trzech czołowych miejsc.
Max Verstappen odpadł w Q1 w kwalifikacjach. Poprzedni raz przytrafiło mu się to dwa lata temu na Monzy. W obu przypadkach powodem było taktyczne odpuszczenie udziału z powodu kary za nadprogramowe elementy jednostki napędowej.
Carlos Sainz zanotował piąte podium w karierze.
Sainz wcześniej tylko dwukrotnie punktował w Rosji, a jego najlepszym wynikiem była szósta pozycja.
Carlos Sainz zanotował najlepsze kwalifikacje w karierze – drugie miejsce.
Sainz został drugim Hiszpanem, który startował z pierwszego rzędu do wyścigu F1. Fernando Alonso ma 37 pierwszych rzędów na swoim koncie.
Sainz prowadził w GP Rosji przez 12 okrążeń. Wcześniej w całej karierze jechał na prowadzeniu łącznie przez pięć okrążeń.
Pozostali kierowcy
Czwarte miejsce to najlepszy wynik Daniela Ricciardo w wyścigach o GP Rosji.
Valtteri Bottas zanotował najgorsze kwalifikacje w Soczi w karierze – siódma pozycja. Wcześniej jego najgorszym wynikiem było czwarte pole.
Bottas trzeci raz z rzędu przegrał z zespołowym partnerem kwalifikacje na torze w Soczi. Wcześniej zawsze takie pojedynki wygrywał.
Bottas po raz 94. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. To rekordowa passa w całej historii F1. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Piąta pozycja to najgorszy wynik Bottasa w wyścigach o GP Rosji w których dojechał do mety.
Szóste miejsce w kwalifikacjach, to najlepszy wynik Alonso w tym sezonie i w GP Rosji w karierze.
Alonso po raz trzeci w karierze ukończył GP Rosji na szóstej pozycji. To jego najlepszy wynik w tym wyścigu. Hiszpan albo zajmuje szóste miejsce, albo nie zdobywa punktów w Soczi.
Lando Norris po raz pierwszy wywalczył Pole Position w karierze w Formule 1.
Norris to kierowca numer 102, który zdobył Pole Position w F1.
Norris zajął siódme miejsce w wyścigu – to jego najlepszy wynik w Rosji w karierze.
Norris po raz pierwszy w tym sezonie i trzeci w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Norris po raz pierwszy prowadził w wyścigu F1 w GP Włoch 2021 – jedno okrążenie. Dwa tygodnie później w GP Rosji 2021 prowadził już przez 30 okrążeń.
Kimi Raikkonen pierwszy raz w karierze pokonał zespołowego partnera w kwalifikacjach w Rosji.
Ósme miejsce w wyścigu, to najlepszy wynik Raikkonena od niemal dwóch lat. Poprzedni raz lepiej spisał się w GP Brazylii 2019 – czwarte miejsce.
Sergio Perez zawsze zdobywa punkty w GP Rosji.
Perez w całym sezonie 2020 wystartował w barwach Racing Point w 15. wyścigach (opuścił dwa przez koronawirusa) i zdobył 125 punktów. W tym sezonie po 15. wyścigach w Red Bullu ma 120 punktów.
George Russell zdobył punkty w czterech z pięciu ostatnich wyścigów.
Ósme miejsce, to najlepszy wynik Lance’a Strolla w kwalifikacjach w Rosji.
Stroll nigdy nie zdobył punktów w Rosji. Trzykrotnie kończył wyścig na 11. pozycji.
Esteban Ocon zawsze awansuje do Q3 w kwalifikacjach w Rosji.
Charles Leclerc pierwszy raz dojechał do mety w wyścigu F1 w którym Sainz finiszował na podium – ciekawostka od Kacpra.
Nikita Mazepin startował do wyścigu z 15. pola, to jego rekord kariery.
Mick Schumacher startował do wyścigu z 14. pola, to jego rekord kariery.
Schumacher pierwszy raz w karierze nie dojechał do mety w wyścigu F1.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Mercedes wygrał wszystkie wyścigi o GP Rosji. Wygrali osiem razy w Formule 1 na torze w Soczi w latach 2014 – 2021. Poza tym rozegrano jeszcze dwa wyścigi o GP Rosji w latach 1913 – 1914 na torze w Petersburgu (na długo przed powstaniem F1), które były wygrane przez kierowców w samochodach marki “Benz”, czyli w Mercedesach.
Mercedes wygrał osiem kolejnych wyścigów o GP Rosji na torze Soczi. Żaden innych zespół nie wygrał tylu kolejnych wyścigów F1 na jednym torze.
Mercedes wygrał 120 wyścigów na 242 starty w F1.
Kierowcy Mercedesa od 2014 roku tylko trzykrotnie nie finiszowali na podium w GP Rosji na 16. okazji.
Po raz pierwszy żaden kierowca Mercedesa nie zajął jednego z trzech czołowych miejsc w kwalifikacjach w Rosji.
Mercedes to jedyny zespół, którego kierowcy w komplecie awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie.
Red Bull wywalczył dopiero drugie podium w GP Rosji.
McLaren ma na swoim koncie 156. Pole Position w F1.
McLaren wywalczył pierwsze pole startowe po niemal dziewięciu latach przerwy. Poprzedni raz ich kierowca startował z PP do GP Brazylii 2012.
Minęły 172 wyścigi między dwoma Pole Position McLarena. Ty zdecydowanie najdłuższa przerwa dla zespołu, który nieprzerwanie startował w Formule 1. Dłuższe przerwy miały jedynie stajnie Mercedes, Honda, Alfa Romeo i Renault, ale tam powodem był wieloletni brak udziału w F1.
Norris jest 17. kierowcą który wywalczył Pole Position w McLarenie.
McLaren do tej pory nigdy nie miał kierowcy w dwóch pierwszych rzędach na starcie do GP Rosji.
Mercedes, Ferrari i Mclaren, to zespoły które wywalczyły Pole Position do GP Rosji.
Ósme miejsce Kimiego Raikkonena w GP Rosji 2021, to najlepszy wynik całego zespołu Alfa Romeo na przestrzeni sezonów 2020 i 2021.
Zespół AlphaTauri nie zdobył punktów w dwóch ostatnich wyścigach. W pozostałych w tym sezonie zawsze punktowali.
Haas to jedyny zespół, który w tym roku jeszcze nie zdobył punktu.
Pozostałe ciekawostki
Norris i Sainz, którzy ustawili się w pierwszej linii na starcie nie wygrali wcześniej wyścigu F1. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w GP Wielkiej Brytanii 2008, gdy w pierwszej linii byli Heikki Kovalainen i Mark Webber. W obu przypadkach w niedzielę wyścig wygrał startujący z czwartego pola Lewis Hamilton, który miał ponad 50 sekund przewagi nad drugim kierowcą na mecie, a w trakcie wyścigu padał deszcz.
W kwalifikacjach trzy czołowe miejsca zajęli kierowcy McLarena, Ferrari i Williamsa. Poprzedni raz samochody tych zespołów ustawiły się w takiej kolejności na polach startowych do GP Europy 2003.
Tylko czterokrotnie na podium po wyścigach o GP Rosji na torze w Soczi stali kierowcy spoza Mercedesa i Ferrari: Bottas w Williamsie w 2014 roku, Perez w Force Indii w 2015 roku oraz Verstappen w Red Bullu 2020 i 2021 roku.
Hamilton i Perez to jedyni kierowcy, którzy punktowali w każdym dotychczasowym wyścigu o GP Rosji.
Najwięcej podiów w tym sezonie wywalczyli Verstappen i Hamilton po 11, a Bottas ma ich osiem.
Hamilton i Bottas zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie.
Gasly, Russell i Schumacher* są niepokonani w wewnątrz-zespołowych pojedynkach kwalifikacyjnych w tym sezonie. Schumacher nie wziął udziału w czasówkach w Monako oraz na Węgrzech, więc nie można mu zaliczyć tamtych porażek.
Tylko dwukrotnie zdobywca Pole Position wygrywał wyścig F1 w Soczi.
Podczas każdego wyścigu o GP Rosji startował co najmniej jeden kierowca z tego kraju.
Trzeci raz z rzędu na GP Rosji nie było Władimira Putina. Prezydent Rosji znudził się odwiedzaniem wyścigu F1, a w tym roku oficjalną przyczyną był koronawirus. Wróci pewnie w 2023 roku, gdy wyścig będzie przeniesiony na tor Igora Drive, który należy do jego znajomego miliardera.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy
Z powodu opadów deszczu czasy osiągane w kwalifikacjach były słabe. Najlepsze kółko wykręcił Lando Norris w Q3 – 1:41,993. Kwalifikacyjnym rekordem toru Sochi Autodrom pozostaje wynik Lewisa Hamiltona z 2020 roku – 1:31,304.
Z powodu opadów deszczu pod koniec wyścig kierowcy nie mieli okazji zmienić opon i powalczyć o najszybszy czas jednego okrążenia. Najlepszy czas na 37. okrążeniu wykręcił Lando Norris – 1:37,423. Rekordem toru Sochi Autodrom (rekord toru czyli najszybsze okrążenie z wyścigu) pozostaje wynik Hamiltona z 2019 roku – 1:35,761.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Max Verstappen. Holender w punkcie pomiaru prędkości na końcu drugiego sektora odnotował 339,1 km/h. Rok temu podczas wyścigu o GP Rosji najwyższą prędkość w tym samym miejscu odnotował Daniił Kwiat – 332,4 km/h.
Najszybszy pit-stop podczas GP Rosji 2021 wykonali mechanicy Mercedesa. Na 28. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Valtteriego Bottasa w 2,45 sekundy. Od przerwy wakacyjnej w F1 obowiązuje nowa dyrektywa techniczna dotycząca pit-stopów, która nieco je spowolniła. Prawdopodobnie nie będzie już zmian kompletu kół w czasie poniżej dwóch sekund.
Frekwencja na GP Rosji 2021
Pojemność trybun w Soczi to 60 000 miejsc, a organizatorzy mieli zgodę na sprzedaż 30 000 biletów z powodu ograniczeń dotyczących pandemii koronawirusa. Na niedzielny wyścig sprzedano komplet lub niemal komplet przygotowanych biletów. W Rosji w latach 2014 – 2019 zwykle weekendowa frekwencja wynosiła 140 000 – 160 000 kibiców. Zdarzały się takie sezony, gdy wyprzedawano komplet 60 000 biletów na wyścig.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: