W ostatnich tygodniach na rynku w Polsce pojawiły się dwie książki o Robercie Kubicy skierowane dla dzieci. Czym one się różnią i która z nich moim zdaniem jest lepsza?
Na początku maja na rynku pojawiła się książka pt. “Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” wydana przez Burda Media Polska. Jej autorką jest Yvette Żółtowska-Darska, która ma duże doświadczenie w przygotowywaniu książek o sportowcach dla dzieci, ale do tej pory skupiała się na piłkarzach. Książka o Kubicy jest jej pierwszą publikacją o sportach motorowych. Więcej szczegółów na temat tej książki znajdziecie w mojej recenzji pod tym linkiem.
Na początku czerwca wydawnictwo Zielona Sowa wydało książkę pt. “Robert Kubica. Wyścig życia”. Ta publikacja została przygotowana przez dwójkę autorów: Agnieszka Skórzewska i Marcin Słoński. Skórzewska ma na swoim koncie wiele książek dla dzieci, a dla Słońskiego był to debiut w takiej publikacji. Więcej szczegółów na temat tej książki znajdziecie w recenzji pod tym linkiem.
Treść i język książek
Obie książki są biografiami Roberta Kubicy, więc z założenia zawierają bardzo podobne treści. Obie opowiadają o jego karierze od samych początków w kartingu aż do startów w Williamsie w 2019 roku. Przewagą książki “Robert Kubica. Wyścig życia” jest poświęcenie miejsca na okres kariery Kubicy w rajdach samochodowych podczas wymuszonej przez wypadek przerwy od F1. Druga publikacja ten okres praktycznie pomija. Obie książki w odtwórczy sposób opisują poszczególne etapy kariery Kubicy. W tych książkach nie ma nowych informacji i ciekawostek dotyczących Kubicy, a autorzy oparli się o istniejące publikacje oraz wywiady z polskim kierowcą. Nie jest to w tym wypadku wada, bo są to książki skierowane dla dzieci. Najmłodsi czytelnicy nie wiedzą wszystkiego o Kubicy i nie śledzą jego kariery od wielu lat, więc dla nich w tych książkach będzie wiele nowych ciekawostek i faktów dotyczących kariery i życia polskiego kierowcy.
Obie książki są napisane prostym językiem, a bardziej skomplikowane pojęcia są wytłumaczone. Wyróżniam tutaj książkę “Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych”, gdzie dodatkowo w sposób fonetyczny są w nawiasach napisane obcojęzyczne nazwy i nazwiska, więc każde dziecko będzie wiedziało jak je przeczytać nawet bez znajomości danego języka. W obu książkach można trafić na błędy merytoryczne różnego typu. Czytelnik zaznajomiony z F1 na pewno sporo z nich samodzielnie zauważy. Wychodzi tutaj to, że autorzy wcześniej nie mieli doświadczenia w tej tematyce oraz prawdopodobnie brak odpowiedniej korekty merytorycznej.
Oprawa graficzna
Obie książki zostały przygotowane w bardzo ładnej i kolorowej oprawie graficznej. W obu publikacjach znajduje się wiele zdjęć i grafik, co dodatkowo poprawia aspekt wizualny. Dla dzieci ważne jest to, aby książka była atrakcyjna pod tym względem, bo wtedy łatwiej się im ją czyta.
Przykładowe strony z książki “Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych”
Można już kupować książkę dla dzieci pt. „Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych”. Książka jest bardzo ładnie wydana, z dużą liczbą zdjęć i grafik, jest napisana bardzo prostym językiem – tak aby najmłodsi czytelnicy zrozumieli. Zawiera opis całej kariery Kubicy. #F1PL pic.twitter.com/HfBWAgz4G3
— Karol z CyrkF1 (@Karol_CyrkF1) 17 maja 2019
Przykładowe strony z książki “Robert Kubica. Wyścig życia”
Przykładowe strony z książki “Robert Kubica. Wyścig życia”. Pełna recenzja na blogu. #F1PL https://t.co/XGcZUXVFgD pic.twitter.com/LNpZtWYQM4
— CyrkF1 (@CyrkF1) June 20, 2019
Moim zdaniem lepszą oprawę graficzną ma książka “Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych”. Jest w niej więcej zdjęć, w tym dość unikalnych pokazujących początki kariery Kubicy. Zdjęcia są także większe i lepszej jakości. Oprawa graficzna obu książek jest wysokiej klasy, ale w tym przypadku lepiej prezentuje się wspomniana pozycja.
Obie książki zostały wydane w oprawie zintegrowanej, a w środku wykorzystano papier wyższej jakości dzięki czemu wszelkie zdjęcia prezentują się bardzo ładnie. Książka “Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” liczy 208, a “Robert Kubica. Wyścig życia” 184 strony.
Którą książkę wybrać?
Książki według wydawnictw skierowane są do dzieci od dziewiątego roku życia. Tego akurat nie mogłem sprawdzić, ale muszę przyznać że są napisane bardzo prostym językiem, więc dzieci powinny być w stanie samodzielnie je czytać i zrozumieć. Tematyka obu książek jest bliźniaczo do siebie podobna, a autorzy oparli się o te same źródła. Ceny obu książek są bardzo podobne – każdą z nich da się kupić za około 25 złotych. Osobiście po przeczytaniu obu pozycji oraz obejrzeniu wszystkich zawartych w nich zdjęć doszedłem do wniosku, że wszystko zależy od tego komu chcecie kupić książkę. Dla młodszych dzieci polecam “Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” z uwagi na to, że ma ładniejszą oprawę graficzną oraz jest napisana prostszym językiem. Będzie także lepsza do czytania dziecku przez dorosłego. Z drugiej strony jeśli dziecko nie ma już problemów z samodzielnym czytaniem książek, to wybrałbym “Robert Kubica. Wyścig życia”. W tej książce jest więcej tekstu, a tym samym informacji. Oprawa graficzna jest atrakcyjna, więc dziecko nie będzie zawiedzione.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: