W realizacji telewizyjnej Formuły 1 w 2022 roku wprowadzono kilka zmian. Nowości pojawiły się w ogólnym przekazie, zmodyfikowano ofertę F1 TV Pro, a także polepszono jakość transmisji w 4K.
Liberty Media mocno inwestuje w technologiczne zaplecze, tak aby telewizyjne i internetowe relacje z zawodów Formuły 1 stały na najwyższym poziomie. W sezonie 2022 wprowadzono kilka istotnych nowości, które dostosowują poziom relacji z F1 do najwyższych na świecie.
Nowa grafika ekranowa w sezonie 2022
Zmianą, którą zauważy każdy widz Formuły 1 w 2022 roku są nowe grafiki ekranowe. Zadebiutowały w GP Bahrajnu, gdy nie obyło się bez pewnych problemów technicznych, ale stopniowo je rozwiązują. Nowe grafiki celowo zostały wprowadzone w 2022 roku, aby współgrać z rewolucją techniczną, ma to być nowy start dla całej F1. Grafiki przypominają te znane z amerykańskich serii wyścigowych z powodu dużej, ciemnej kolumny z wynikami po lewej stronie ekranu. To jest styl znany z amerykańskich telewizji. Logotyp Formuły 1 przeniesiono z dolnego lewego rogu do góry, nad kolumnę z wynikami.
Nowe grafiki mają swoje plusy i minusy. Na screenie, który zamieściłem w tym tekście, widać kilka nowości. Zdecydowanie korzystne jest wykorzystanie dodatkowych kolorów w grafice pokazującej czas pit-stopów, dzięki temu jest to bardzo czytelne. Podczas neutralizacji cała główna kolumna ma żółte obramowanie. Mi bardzo podobają się nowe animacje wprowadzające do poszczególnych sesji. Nie jestem za to wielkim fanem nowej, głównej kolumny, która momentami nie jest czytelna.
Dotychczasowe grafiki pozostały w transmisjach serii F2 i F3. Dlatego jeżeli ktoś chce sobie porównać co się zmieniło i czy nowa wersja to naprawdę krok do przodu, to radzę zobaczyć podczas tego samego weekendu wyścig F2 lub F3, a potem sesję F1.
Transmisje w jakości 4K z HDR od 2022 roku
Po udanych wewnętrznych testach w minionym sezonie, od 2022 roku transmisje z Formuły 1 są realizowane jakości 4K z HDR. Transmisje F1 jakości 4K (UHD) są realizowane od początku sezonu 2017. Taką jakość udostępniają wybrane telewizje i serwisy internetowe. W Polsce transmisje w tej jakości są dostępne w kanale Eleven Sports 1 4K, który jest dostępny na platformach satelitarnych i w sieciach kablowych, a w Internecie w Play Now TV. W 2022 roku w jakości 4K są w nim emitowane sobotnie treningi, kwalifikacje oraz wyścigi. Szczegóły o transmisjach w 4K w Polsce.
W 2022 roku Liberty Media poprawiło jakość transmisji w najwyższej rozdzielczości (4K to rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, a Full HD to 1920 x 1080 pikseli) o technologię HDR. Jeżeli ktoś interesuje się technologią wideo, to doskonale wie czym jest HDR. Jest to obecnie bardzo popularna technologia w grach wideo, a także w internetowych serwisach streamingowych z filmami i serialami. Coraz szerzej wchodzi również do transmisji sportowych. W dużym skrócie HDR (High Dynamic Range) oferuje bardzo dużą różnicę między ciemnymi i jasnymi kolorami. Obraz wyświetlany na ekranie jest bardziej zbliżony do rzeczywistości. Potrzebny jest telewizor obsługujący ten format, a także odpowiednie źródło sygnału.
Transmisje w jakości 4K z HDR są dostępne od 2022 roku dla telewizji i serwisów realizujących swoje przekazy w tej technologii. Cały sezon w tej jakości ma transmitować brytyjska telewizja Sky Sports F1, która jako pierwsza się tym pochwaliła. Nie wiem czy jeszcze ktoś w 2022 roku wykorzystuje HDR.
Kamery w kaskach wykorzystywane w wyścigach
W drugiej połowie sezonu 2021 Formuła 1 przetestowała podczas kilku treningów kamerę zamontowaną wewnątrz kasku kierowcy – Szczegóły. Te testy zakończyły się sukcesem, więc w 2022 roku kamery w kaskach ma kilku kierowców, a realizator może wykorzystywać obraz z nich podczas wszystkich sesji.
W F1 stosowane są ważące 2,5 grama kamery, które można montować jedynie w kaskach produkowanych przez firmę Bell. FIA współpracuje z pozostałymi producentami kasków, aby móc wprowadzić je również do nich, co wymaga przejścia procesu homologacji. Obecnie około połowa kierowców korzysta z kasków firmy Bell. Kamera jest zamontowana wewnątrz kasku na wysokości oczu kierowcy i pokazuje obraz niemal z takiej perspektywy. Kamera nie przekazuje niestety obrazu w jakości 4K, więc jakość transmisji jest niższa, ale nie jest to wielkim problemem, bo i tak z powodu wizjera jest on częściowo rozmyty.
Realizator transmisji podczas dwóch pierwszych weekendów korzystał z kamer w kaskach w wielu ciekawych momentach, podczas wyprzedzania czy startów. Takie nagrania są bardzo efektowne. Dodatkowo bardzo dobrze widoczne są wyświetlacze na kierownicy, to jest coś co na pewno będzie kontrowersyjne, a zespoły będą mogły domagać się zamazania tego fragmentu obrazu.
Nowy główny przekaz w F1 TV Pro i komentatorzy
W internetowej usłudze streamingowej F1 TV doszło do bardzo ważnej zmiany przed sezonem 2022. Obecnie głównym przekazem na żywo z każdej sesji jest przekaz ich własnym komentarzem w języku angielskim, który nazywa się F1 Live. Z tego powodu zlikwidowany został istniejący w ostatnich latach przekaz Pit Lane Channel w którym również był komentarz organizowany samodzielnie przez F1 TV, a na ekranie cały czas był pogląd na kilka mniejszych okien z główną transmisją i np. onboardami. Obecnie jest tam transmitowany główny, światowy przekaz wideo, ale dodatkowo dodają do niego własne rzeczy (np. powtórki w drugim oknie).
Do ekipy Liberty Media dołączył bardzo znany komentator Ben Edwards, który ma skomentować połowę tego sezonu. Sesje F1 będą komentować również Jolyon Palmer, Will Buxton, Sam Collins, i Tom Gaymor. To raczej nie jest pełna lista, bo prawdopodobnie pojawią się inne osoby. Każdą sesję komentują dwie osoby.
F1 TV obecnie oferuje kompletne transmisje z Formuły 1 w języku angielskim. Mają liczne grono własnych dziennikarzy. Samodzielnie zajmują się komentowaniem wszystkich sesji, przygotowują długie studia na żywo z toru wokół kwalifikacji i wyścigu. Przed wyścigiem w ramach studia Will Buxton chodzi po polach startowych wokół samochodów. Mają własne studio w padoku na każdym torze w którym przeprowadzają wywiady z kierowcami na żywo, a także drugie studio w Londynie w Biggin Hill w siedzibie F1. Dodatkowo produkują kilka programów, również na tematy techniczne.
Wykorzystanie kamer na dronach to kolejny cel F1
Przed sezonem pojawiły się informacje, że druga tura testów będzie filmowana z wykorzystaniem dronów. Być może tak było, ale tylko na potrzeby wewnętrznych testów prowadzonych przez ekipę Liberty Media. Drony mają być jeszcze testowane, a do użytku podczas weekendów wyścigowych F1 mogą wejść w drugiej połowie tego sezonu. Głównym problemem jest ryzyko upadku drona, bo na torach F1 byłoby to bardzo niebezpieczne, nie tylko dla kierowców, ale również kibiców. Pozostaje również pytanie czy drony latałyby po torze za samochodami czy po prostu wisiały nieruchomo w pewnych miejscach, aby zyskać dodatkową perspektywę. Na pewno wejście dronów nie sprawi, że F1 zrezygnuje z ujęć z helikoptera, a przynajmniej w najbliższym czasie.
Komplet informacji o tym gdzie oglądać transmisje F1 w Polsce w 2022 roku?