W 2019 roku usługa internetowa z transmisjami F1 TV Pro po raz pierwszy była dostępna przez cały sezon Formuły 1. Podsumowuję nowości wprowadzone w minionym roku jak również oceniam jak F1 TV działało i czy warto było kupić.
W tym podsumowaniu, które przybiera momentami formę recenzji skupiam się na pakiecie F1 TV Pro, którego byłem subskrybentem w 2019 roku. Korzystałem z niego zarówno na komputerze, jak również na tablecie i smartfonie. Daje on dostęp do transmisji na żywo sesji F1 w przeciwieństwie do tańszego pakietu F1 TV Access. Korzystałem zarówno z transmisji na żywo, zmieniałem kamery, oglądałem powtórki i inne materiały, a także korzystałem z Live Timingu. Mogę zatem wypowiedzieć się o wszystkich najważniejszych funkcjach.
Usługa F1 TV Pro – historia i zawartość
Internetowa usługa z transmisjami F1 TV zadebiutowała w pierwszej fazie sezonu 2018. Jej oferta od tego czasu jest regularnie rozbudowywana. Sezon 2019 był pierwszym w którym F1 TV było dostępne przez cały rok. Oferta streamingowa dostarczana bezpośrednio przez Formułę 1 jest dostępna w Polsce od momentu startu i oferuje dwa pakiety: F1 TV Pro oraz F1 TV Access. Oba pakiety dają dostęp do powtórek wszystkich sesji F1 wraz z wyborem kamer, powtórek wyścigów serii towarzyszących, rozbudowanego Live Timingu oraz dostępu do archiwum wyścigów z ostatnich niemal 40 lat (baza danych cały czas jest uzupełniana). Dodatkowo w droższym pakiecie F1 TV Pro klient otrzymuje dostęp do transmisji na żywo F1 wraz z wyborem kamer (ponad 20 różnych kanałów w tym kamery na każdym bolidzie), dostęp do nieocenzurowanego team radio oraz transmisji na żywo serii towarzyszących.
Ogółem różnica między pakietami F1 TV Pro oraz F1 TV Access jest taka, że w tym pierwszym są transmisje na żywo. Pozostała zawartość i opcje są takie same. Wszelkie powtórki poszczególnych sesji F1 były w 2019 roku dostępne w obu pakietach w ciągu kilkunastu minut (maksymalnie godzina) od zakończenia danej sesji. Według regulaminu w Pro tak ma zawsze być, ale regulamin w Access zakłada, że powtórki mogą być po dwóch dniach. Do tej pory tego nie przestrzegali i dawali w obu pakietach równie szybko.
Nowości wprowadzone w 2019 roku
Usługa streamingowa Formuły 1 cały czas jest rozwijana. W trakcie 2019 roku rozbudowano jej zawartość, jak również ulepszono pewne elementy techniczne rozszerzając funkcjonalności. Poniżej w kolejnych akapitach wymieniam najważniejsze nowości w 2019 roku.
Główną nowością w 2019 były transmisje testów przedsezonowych. Pokazywano pierwszą turę testów w całości i dodatkowo emitowano programy podsumowujące kolejne dni. Całość powstała we współpracy z telewizją Sky Sports F1. Te transmisje nie były wolne od wad o czym wspomniałem w swojej recenzji (Szczegóły), ale trzeba przyznać, że był to bardzo dobry ruch i odpowiedź na wieloletnie oczekiwania kibiców. W 2020 roku będą transmitowane testy przedsezonowe już w całości. Mam nadzieję, że uda im się wyeliminować zaobserwowane w 2019 roku wady.
W 2019 żywo transmitowano w całości weekendy wyścigowe serii towarzyszących: F2, F3 i Porsche Supercup. W całości to znaczy, że były to transmisje z treningów, kwalifikacji, wyścigów oraz konferencje prasowe.
W ofercie pojawiły się nowe programy. W każdy weekend wyścigowy był to “Tech Talk”, gdzie rozmawiano na tematy związane z techniką i bieżącą formą zespołów. W środy po wyścigach były premiery programu “Weekend Debrief ” podsumowujący wyścig – zwykle z niepublikowanymi wcześniej ujęciami.
Do oferty dodano powtórki konferencji prasowych z udziałem kierowców i szefów zespołów F1.
W samych transmisjach dodano nowe kanały. W Pitlane Channel (screen w nagłówku) można było zobaczyć to co dzieje się w alei serwisowej, a także dostępny był dodatkowy komentarz w języku angielskim. W Data Channel był wyświetlany Live Timing z minisektorami oraz innymi powiązanymi informacjami. W Driver Tracker był dostęp do schematu toru pokazującego aktualną pozycję zawodników. Łącznie z F1 dostępne są 24 kanały: główna transmisja, trzy dodatkowe przekazy oraz 20 kamer z poszczególnych samochodów.
W trakcie sezonu 2019 rozbudowywano archiwum wyścigów. W tym momencie jeśli dobrze widzę, to od 1981 roku każdy wyścig jest dostępny co najmniej w formie 10-minutowego skrótu. Wciąż brakuje jednak wielu pełnych wyścigów, a obiecywano, że od sezonu 1981 archiwum będzie kompletne.
W 2019 roku rozbudowano ofertę produkcji dokumentalnych. Zmieniono także z tego powodu samo menu F1 TV dodając dodatkową kategorię nagrań. W listopadzie opisałem jakie filmy się tam znajdują – Szczegóły.
W 2019 roku kilkukrotnie aktualizowano aplikację F1 TV a także główną aplikację F1. Zmiany w pierwszej z nich polegały głównie na poprawie usterek technicznych i zwiększeniu stabilności działania. W głównej aplikacji F1 w 2019 roku ulepszono natomiast Live Timing dodając kilka dodatkowych opcji i poprawiając sposób wyświetlania danych. Zmiany w Live Timingu były bardzo dobre i pod koniec minionego sezonu można było tam znaleźć więcej danych w czytelniejszej formie.
Problemy techniczne i wady F1 TV Pro
Podstawowy problem z usługą F1 TV Pro, to awarie uniemożliwiające oglądanie transmisji na żywo. Był to bardzo powszechny problem w 2018 roku, ale wtedy traktowano pierwszy sezon jako rozbudowane testy i w 2019 roku wszystko miało być niezawodne. Tak jednak nie było. Zdarzyło się kilka większych awarii, a być może nawet kilkanaście, bo nie zawsze wszyscy użytkownicy byli tym dotknięci. Obsługa F1 TV stanęła na wysokości zadania i w razie takich problemów oddawali część pieniędzy za subskrypcję, nawet nie trzeba było do nich pisać w tej sprawie. Z moich doświadczeń wynika, że tego typu problemy techniczne dotyczące transmisji na żywo miały miejsce głównie w pierwszej połowie sezonu 2019. W drugiej połowie ja nie przypominam sobie żadnych większych problemów. Widać, że po stronie zawodności wykonano spory postęp. W przypadku oglądania powtórek i innych materiałów nie miałem nigdy problemów, że coś było niedostępne.
Wadą tej usługi jest jakość obrazu. Maksymalna jakość obrazu z transmisji to full HD (1080p) przy 25 klatkach na sekundę. F1 produkuje sygnał z wyścigów w rozdzielczości 4k, ale taka jakość nie jest dostępna w F1 TV, tylko dla telewizji. F1 TV jest głównie dostępna przez przeglądarki internetowe na komputerach oraz aplikacje na smartfony i tablety, więc to może nie być aż tak widoczne. Dla mnie wadą jest to, że nie można sztywno ustawić jakości obrazu, a jest ona dostosowywana na bieżąco. Dlatego jakość może okresowo spadać ze względu na spadek jakości połączenia internetowego. W moim przypadku takie chwilowe spadki jakości zdarzały się dość często, jak również drobne zatrzymania obrazu. Tutaj jednak to może być problem po stronie mojego Internetu.
Dla mnie bardzo dużą wadą jest brak aplikacji F1 TV na telewizory, wtedy byłaby to dla mnie prawdziwa alternatywa dla transmisji telewizyjnych. Można oglądać przez przeglądarkę internetową w telewizorze, ale taki sposób niesie ze sobą wiele wad i nie funkcjonuje w moim przypadku dobrze.
Komentarz w języku angielskim pochodzi z Sky Sports F1, więc trudno mieć do niego jakieś uwagi. Sporym minusem jest to, że w F1 TV cały czas jest transmitowany ogólny przekaz. W Sky często w trakcie transmisji wykorzystują swoje kamery i łączą się z reporterem, pokazują jakąś powtórkę itp. W F1 TV my to wszystko słyszymy, ale nie widzimy. Przykładowo jest łączenie z reporterem w pit lane, który opisuje jakie problemy ma dany zespół z bolidem, a my tylko słyszymy tę relację nie widząc tego co dodatkowo pokazuje. W 2019 roku na szczęście w Sky Sports F1 prowadzono komentarz w czasie przerw reklamowych we własnej telewizji, więc nie ma przerw w anglojęzycznym komentarzu.
Cała usługa F1 TV jest nieczytelna. Nie ma problemu z szybkim włączeniem transmisji na żywo, bo zawsze jest duży link u góry, ale znalezienie starszych nagrań to wyzwanie. Filmy nie są dobrze posegregowane, nie ma nawet klasycznej wyszukiwarki. Czytelność i rozplanowanie bazy danych pozostawia bardzo wiele do życzenia.
Wadą F1 TV jest brak spolszczenia całej usługi. Jest wybór kilku ścieżek komentarza, ale nie ma języka polskiego. Na polski komentarz w ogóle nie liczę, ale szkoda, że interfejs nie jest po polsku.
Ceny i oferta na F1 TV Pro
Aktualizacja 12.02.2020 r. Kilka dni po napisaniu tej recenzji obniżono ceny zakupu pakietów F1 TV Pro w Polsce do 5,99 euro za 30 dni lub 49,99 euro za rok. Więcej szczegółów pod tym linkiem.
Ceny pakietów dla użytkowników w Polsce w 2020 roku pozostają bez zmian. F1 TV Pro kosztuje w Polsce 7,99 euro za 30 dni lub 64,99 euro za rok (liczy się 365 dni od momentu zakupu), a F1 TV Access 2,99 euro za 30 dni lub 26,99 euro za rok. W obu przypadkach jest siedmiodniowy okres próbny dla nowych klientów. Co pewien czas pojawiają się promocje, gdy roczny pakiet F1 TV Pro można kupić za połowę ceny. Radzę wypatrywać takich ofert, bo wtedy roczny koszt jest bardzo atrakcyjny nawet na tle kosztów jakie trzeba ponieść w Polsce kupując transmisje w Eleven Sports. Jeżeli ponownie pojawi się taka promocja, to będę o niej informował.
Pakiety F1 TV można kupować klikając w ten link.
Podsumowanie
Po roku korzystania z F1 TV Pro jestem zadowolony. Dla mnie to nie było główne miejsce do oglądania F1, bo wolę oglądać na dużym telewizorze, gdzie mam pewność co do działania przekazu z satelity. Z F1 TV Pro do oglądania na żywo korzystałem gdy byłem poza domem, albo chciałem w innym miejscu coś zobaczyć na żywo lub z powtórki. Regularnie korzystałem także z Live Timingu. Mimo pewnych problemów technicznych jestem zadowolony i planuję kupić ponownie w tym roku. Jeśli pojawi się promocja, to nie będę miał żadnych wątpliwości.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: