Kilka tygodni temu na polskim rynku pojawiła się książka, która wydaje się być idealnym poradnikiem dla osób, które zaczynają interesować się Formułą 1. Zapraszam na recenzję książki Stuarta Codlinga pt. „Wiedza w pigułce F1”.
Książka Stuarta Codlinga pt. „Wiedza w pigułce F1” została wydana w oryginale w języku angielskim w październiku 2017 roku. Za polskie wydanie odpowiada Wydawnictwo Olesiejuk. W polskim wydaniu został zachowany ten sam układ oraz wszystkie ilustracje. Książka początkowo przez kilka dni była dostępna tylko w sklepach sieci Biedronka, ale od początku marca 2019 roku można ją kupić we wszystkich księgarniach. Książka jest podzielona na siedem rozdziałów: Technologia, Kierowcy, Wielcy rywale, Tory wyścigowe, Od startu do mety, Walka o przeżycie oraz w Trosce o biznes. W każdym z tych rozdziałów znajduje się omówienie kilku tematów, a na końcu każdego z nich na dwóch stronach znajduje się słowniczek z najważniejszymi pojęciami.
Recenzja książki „Wiedza w pigułce F1”
Największym plusem tej książki jest szeroki zakres podejmowanych tematów. Autor naprawdę dobrze to rozplanował, bo udało mu się przejść przez praktycznie wszystkie istotne dla F1 tematy. I co bardzo ważne nie są to tylko zagadnienia podstawowe, ale również te bardziej skomplikowane. Bardzo mi się podoba to, że omówiono wiele ważnych zagadnień związanych z techniką, panującymi w F1 zasadami czy nawet kwestie finansowe. To nie są kwestie, które są często w przystępny sposób wyjaśniane, a w tej książce udało się to zrobić. Oczywiście w związku z formatem tej książki każde zagadnienie jest poruszane w ogólny i skrótowy sposób. Nie ma tu miejsca na szerokie wyjaśnienie zagadnień, ale też szczegółowe wyjaśnienie nie jest potrzebne. Książka jest w końcu skierowana do początkujących kibiców.
Książka przeznaczona jest dla osób, które zaczynają się interesować Formułą 1 lub uważają, że ich wiedza na temat tego sportu jest niewystarczająca. Osoba będąca kibicem od wielu lat istotnych nowych informacji po przeczytaniu tej książki się nie dowie. W tym założeniu mogę szczerze napisać, że książka sprawdza się niemal idealnie. Docelowy czytelnik prawdopodobnie nie tylko przeczyta książkę w całości, ale i będzie do niej wracał w przyszłości chcąc sprawdzić lub przypomnieć sobie zagadnienia, które akurat będą dla niego istotne. W książce jest niemal wszystko co dotyczy F1 począwszy od obecnych zasad, po historię i technikę. Wadą tej książki jest jej data oryginalnego wydania. Pewne zagadnienia od 2017 roku stały się nieaktualne. Polskie tłumaczenie jest wierne oryginałowi, więc nie zmodyfikowano tych fragmentów. Nie ma jednak takich zdezaktualizowanych rzeczy w książce dużo.
W książce „Wiedza w pigułce F1” znajduje się przegląd informacji o technice. W przystępny sposób opisano kluczowe zagadnienia jak silnik czy aerodynamika dodatkowo wzbogacając te informacje o rys historyczny. W kolejnym rozdziale czytelnik pozna informacje o najbardziej znanych kierowcach z całej historii F1. Najdłuższy rozdział poświęcono rywalizacji kierowców. Wybrano 18 par zawodników z całej historii F1 i opisano ich pojedynki. W ten sposób także w skrótowy sposób omówiono historię F1. W książce nie brakuje także informacji o torach wyścigowych, aktualnym kalendarzu i zachodzącym w nim zmianom. Bardzo dobrze (moim zdaniem to najlepszy rozdział dla osoby zaczynającej interesować się F1) opisano panujące zasady sportowe. Szósty rozdział dotyczy bezpieczeństwa w F1 zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Ostatni rozdział to omówienie kwestii finansowych i politycznych.
Tak wygląda przykładowe zagadnienie omówione w książce “Wiedza w pigułce F1”. Pełna recenzja jest na blogu. #F1PL https://t.co/FbV4cP5X8d pic.twitter.com/9Owy9QTed1
— CyrkF1 (@CyrkF1) May 4, 2019
Podsumowanie
Książka „Wiedza w pigułce F1” liczy 160 stron i została wydana w miękkiej oprawie broszurowej. Książka jest bardzo bogato ilustrowana. Każde zagadnienie jest omawiane na jednej stronie (dodatkowo przy każdym zagadnieniu są trzy krótkie ciekawostki), a obok na drugiej znajduje się całostronicowa ilustracja. Nie są to zdjęcia, a bardzo ładne i pasujące do tematu grafiki. Polskie tłumaczenie jest w porządku, ale zabrakło aby książkę przeczytał ktoś kto się dobrze zna na F1. Niektóre pojęcia nie są idealnie przetłumaczone np. „wyrównanie siły hamowania”, a powinno być „balans hamulców”, jest mowa o spoilerach, a w kontekście F1 mówi się zawsze „skrzydła” itp. Takich wyrażeń, które nie są idealnie przetłumaczone nie ma wielu, ale osoba która ma styczność z F1 od pewnego czasu na pewno je w czasie czytania wychwyci. Sugerowana cena detaliczna tej książki to 24,99 zł.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: