Transmisje rajdowych samochodowych mistrzostw świata WRC można oglądać w 2022 roku w Polsce tylko w Internecie w opcji płatnej lub bezpłatnej. Gdzie oglądać transmisje WRC w sezonie 2022 w Internecie? Szczegóły na temat transmisji WRC w 2022 roku w Polsce.
W 2022 roku ponownie bez transmisji WRC na żywo w polskiej telewizji
Przez wiele lat transmisje Rajdowych Mistrzostwa Świata WRC w różnej formie były dostępne w polskich telewizjach. Początkowo emitowane były magazyny podsumowujące poszczególne rajdy. Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, gdy Polsat Sport wykupił prawa do transmisji na dwa sezony. Pokazywali wtedy codzienne wieczorne podsumowania jak również kilka odcinków specjalnych na żywo z każdego rajdu. Po dwóch latach ta telewizja zrezygnowała z dalszych transmisji WRC. Po kilku miesiącach przerwy prawa kupiła stacja Canal+, która pokazała na swojej antenie drugą połowę sezonu 2017 oraz cały sezon 2018. Transmisje na kanałach z rodziny Canal+ były realizowane w podobnej formule: kilka odcinków specjalnych z każdego rajdu na żywo plus podsumowania kolejnych dni. Po wygaśnięciu umowy nie została ona przedłużona.
Od początku sezonu 2019 żadna polska stacja telewizyjna nie pokazuje na swojej antenie transmisji z rajdów WRC. Sytuacja nie zmieniła się w 2022 roku. Koszty zakupu tych praw są zbyt duże w stosunku do oczekiwanej oglądalności. Liczyłem, że wejście do Polski platformy Viaplay, której jednym z filarów oferty są sporty motorowe coś zmieni, ale także oni tych praw nie kupili. Rajdy WRC zapewniają wiele godzin transmisji na żywo przez kilkanaście weekendów w roku, więc są to prawa, które w pełni może wykorzystać serwis internetowy.
WRC jest transmitowane na całym świecie w wielu telewizjach i serwisach streamingowych w zróżnicowanym wymiarze. Rajdy są najpopularniejsze w Europie i według rozpiski na stronie Internetowej WRC telewizyjne transmisje są w 24. różnych krajach na Starym Kontynencie. Polska jest jednym z nielicznych dużych krajów z tradycjami w rajdach, gdzie nie ma żadnych lokalnych relacji.
Aktualizacja 02.03.2022 r. Magazyny podsumowujące rajdy WRC w Motowizji
Na początku marca kanał Motowizja poinformował o zakupie praw do relacji z rajdów WRC. W 2022 roku będą po każdym rajdzie emitować podsumowanie z polskim komentarzem. Mają także prawa do materiałów z archiwów cyklu WRC. Motowizja ma także pokazywać magazyny podsumowujące rajdy ERC. Więcej szczegółów pod tym linkiem.
Transmisje WRC w sezonie 2022 dostępne tylko w Internecie
Pełne transmisje WRC są realizowane w serwisie streamingowym WRC+ ALL Live (Link do serwisu), który został uruchomiony w 2018 roku. Abonament na rok kosztuje 99,99 euro, a na miesiąc 10,99 euro. Ceny w tym serwisie wyraźnie wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku (było odpowiednio 89,99 euro i 8,99 euro). Wzrost jest spowodowany dodaniem do oferty od 2022 roku również rajdów ERC (sezon 2022 ERC liczy osiem eliminacji), które mają być transmitowane w podobnym wymiarze jak WRC. W tym serwisie kupno abonamentu na rok oznacza, że będzie on obowiązywał do 31 grudnia 2022 roku – bez względu na moment zakupu. Dlatego (również z uwagi na kalendarz) bardziej opłacalne powinno być kupowanie miesięcznych pakietów. Ceny w tym serwisie są bardzo wysokie, nawet biorąc pod uwagę to jak bardzo rozbudowane są relacje z każdego rajdu.
Serwis WRC+ ALL Live zapewnia pełną transmisję na żywo z każdego rajdu wraz ze studiem oraz relacjami zza kulis. W tym serwisie każdy odcinek specjalny jest transmitowany na żywo. Abonenci zyskują dostęp do kamer w samochodach, mogą oglądać powtórki, a także śledzić zmagania w interaktywnej mapie z położeniem samochodów na podstawie danych GPS. Ta usługa zapewnia także możliwość porównywania przejazdów różnych kierowców. Dodatkowo abonenci mają dostęp archiwum nagrań z ostatnich sezonów. Z usługi WRC+ ALL Live można korzystać poprzez aplikacje na różnych urządzeniach w tym na telewizorach Smart TV. Komentarz sesji WRC w tym serwisie jest dostępny w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim lub japońskim. Zawody ERC są komentowane tylko po angielsku.
Darmowe transmisje WRC w 2022 roku w Internecie w Red Bull TV
Bezpłatne i legalne transmisje z rajdów WRC zapewnia w Polsce internetowy serwis Red Bull TV. W 2022 skala tych transmisji będzie niewielka, gdyż z każdego rajdu będą emitowane magazyny podsumowujące piątek, sobotę i niedzielę. Do 2020 roku dodatkowo w Red Bull TV można było zobaczyć jeden odcinek specjalny na żywo i podsumowanie całego rajdu. Najwierniejszym kibicom rajdów same magazyny podsumowujące raczej nie wystarczą. Transmisje WRC w tym serwisie są realizowane w całości w języku angielskim.
Serwis Red Bull TV jest dostępny pod adresem www.redbull.tv, jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemami iOS oraz Android, a także jako aplikacja Smart TV na wybranych telewizorach i konsolach.
Kalendarz WRC w 2022 roku
W sezonie 2022 zaplanowano 13 rajdów WRC, które zostaną rozegrane na czterech kontynentach. Sezon rozpocznie się tradycyjnie w Monte Carlo, a zakończy w Japonii. W czasach pandemii koronawirusa nie można wykluczyć, że kalendarz będzie modyfikowany.
Rajd Monte Carlo, 20 – 23 stycznia
Rajd Szwecji, 24 – 27 lutego
Rajd Chorwacji, 21 – 24 kwietnia
Rajd Portugalii, 19 – 22 maja
Rajd Sardynii, 2 – 5 czerwca
Rajd Safari, 23 – 26 czerwca
Rajd Estonii, 14 – 17 lipca
Rajd Finlandii, 4 – 7 sierpnia
Rajd Ypres, 18 – 21 sierpnia
Rajd Grecji, 8 – 11 września
Rajd Nowej Zelandii, 29 września – 2 października
Rajd Hiszpanii, 20 – 23 października
Rajd Japonii, 10 – 13 listopada
Podsumowanie
Sezon 2022 to nowe otwarcie w rajdach WRC. Wprowadzono nowe konstrukcje samochodów według zasad Rally1. Nowe samochody w tej klasie wystawią trzy zespoły: M-Sport (Ford Puma Rally1), Hyundai (Hyundai i20 N WRC Rally1) oraz Toyota (Toyota GR Yaris WRC Rally1). Po raz pierwszy będą to samochody hybrydowe, a w silnikach spalinowych będzie stosowane paliwo syntetyczne. Trzy zespoły wystawią łącznie 11 samochodów, więc zapowiada się ciekawa rywalizacja. Szkoda, że nie będzie się dało oglądać jej u jednego z polskich nadawców z polskim komentarzem. Rajdy mają u nas spore tradycje i liczne grono kibiców, więc wygląda na to, że zbyt wysokie wymagania finansowe promotora cyklu sprawiają, że nikt w Polsce nie kupuje praw do transmisji. WRC stawia na własne relacje w płatnym serwisie streamingowym, który musi dawać im wystarczające dochody.
Więcej artykułów na tematy związane z Internetem i telewizją, głównie w kontekście F1, znajdziecie w w kategorii Media.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: